10 powodów podróży do Azerbejdżanu – wulkany błotne

Azerbejdżan zajmuje pierwsze miejsce na świecie pod względem ilości wulkanów błotnych. Z istniejących na świecie 800 wulkanów błotnych 350 znajduje się na terytorium Azerbejdżanu. Co roku tysiące turystów odwiedza Azerbejdżan by podziwiać efektowne wybuchy wulkanów błotnych. Podczas wybuchu wulkanu błotnego dochodzi do erupcji gazu ziemnego, który podnosi się ku powierzchni ziemi. Podczas wybuchu wulkanu słup ognia osiąga do 1000 m wysokości (np. wulkan Garasu).

Azerbejdżan - wulkany błotne

Turyści chętnie robią zdjęcia sobie z tym fenomenem przypominającym powierzchnię księżyca. Zdaniem geologów z NASA, badających powierzchnię Marsa, wulkany błotne zlokalizowane w Azerbejdżanie, ze względu na swoją budowę przypominają powierzchnię czerwonej planety.

Azerbejdżan - wulkany błotne

Uważa się, że pierwsza erupcja wulkanu błotnego w Azerbejdżanie miała miejsce 25 mln. lat temu. W ciągu ostatnich 200 lat doszło do 200 dużych wybuchów wulkanów. 23 wulkany błotne zlokalizowane w kraju są chronione przez rząd i mają status parku narodowego. W konkursie “Siedem cudów natury” organizowanym przez szwajcarską fundację “New7Wonders” wulkany błotne Azerbejdżanu zajęły 5 miejsce. 15 września 2004 roku największy wulkan błotny Azerbejdżanu trafił do księgi rekordów Guinnesa.

Z bardziej szczegółowymi informacjami można się zapoznać, klikając na link: http://azerbaijan.travel/

Materiał powstał przy współpracy z Ambasadą Azerbejdżanu w Polsce