185 lat Ciechocińskiej Fabryki Soli

185 lat Ciechocińskiej Fabryki Soli

Zapraszamy do Ciechocinka – niewielkiego, leczniczego kurortu, położonego w centrum naszego kraju. Tutaj każdego dnia nowoczesność splata się z tradycją, jakiej nie posiada żaden inny polski kurort! Dlaczego?

Otóż, od 185 lat istnieje w Ciechocinku wyjątkowy w skali świata zabytek techniki: XIX-wieczna Warzelnia Soli, gdzie w niezmienionej przez niemal dwa wieki metodzie produkuje się ciechocińską sól warzoną oraz szlam i ług leczniczy – produkty o właściwościach leczniczych, przeznaczone do użytku domowego.

W warzelni zatężoną na tężniach solankę ogrzewa się w ogromnych panwiach. Podczas warzenia solanki wytrącają się kryształki soli, które za pomocą „grac” wybiera się na drewniany parownik i układa w pryzmy, a po odparowaniu przewozi wagonikami do magazynu.

W Zabytkowej Warzelni Soli utworzono muzeum warzelnictwa i lecznictwa uzdrowiskowego z eksponatami niespotykanymi w żadnym polskim uzdrowisku! Muzeum zaprasza przez cały rok.

Przywitamy Państwa wyjątkowo serdecznie 9 września, podczas regionalnej inauguracji Europejskich Dni Dziedzictwa, których ideą jest promowanie tradycji, zabytków, które są chlubą mieszkańców Kujaw i Pomorza

Uzdrowisko Ciechocinek słynie z wyjątkowych walorów klimatycznych, a bogate złoża źródeł solankowych zapoczątkowały potęgę tego miejsca. Ciechocińska solanka ma wyjątkowe właściwości lecznicze. Kąpiele solankowe to bardzo przyjemna terapia. Woda, bogata w minerały, działa dobroczynnie na skórę, kości, organy wewnętrzne. Polecana jest także w profilaktyce dzieci, zwłaszcza narażonych na częste infekcje dróg oddechowych. Solanka uspokaja, poprawia nastrój i wycisza.

Być w Ciechocinku i nie skorzystać z dobroczynnych właściwości kąpieli solankowych – to może nie grzech, ale na pewno zaniedbanie!

Uzdrowisko Ciechocinek zachwyca zwłaszcza latem. Kuracjusze spacerują wśród przepięknych dywanów kwiatowych i fontann, odpoczywają w otoczeniu naturalnego inhalatorium – kompleksu trzech największych na świecie tężni o łącznej długości 1800 metrów, relaksują w jedynej w Polsce Grocie Solankowej utworzonej wewnątrz tężni.