200 lat Muzykantów z Bremy

200 lat Muzykantów z Bremy

W 1819 r. wydano pierwszy raz bajkę braci Grimm „Muzykanci z Bremy”. Z okazji doniosłej rocznicy Brema organizuje w tym roku wiele imprez o charakterze rozrywkowym i edukacyjnym, które stanowią świetną promocję miasta.

Opowieść o czwórce starych zwierząt, wędrujących do Bremy w poszukiwaniu nowego życia, doczekała się wielu wydań, a słynna piramida zwierzęcych przyjaciół stojących na sobie (na ośle – pies, na nim kot, a najwyżej – kogut), by zajrzeć do chaty rozbójników, stała się odnośnikiem działań w sztuce współczesnej. Świetnie pokazuje to najnowsza wystawa w galerii Kunsthalle Bremen: 200 Jahre Bremer Stadtmusikanten in Kunst, Kitsch und Gesellschaft (200 Lat Muzykantów z Bremy w Sztuce, Kiczu i Społeczeństwie). Zebrano tu mnóstwo eksponatów, m.in. najstarsze wydania bajki, rysunki, staroświeckie pocztówki z bohaterami braci Grimm, winylowe płyty, są także instalacje wizualne, kąciki zabaw i artystyczne nawiązania do zwierzęcej piramidy, np. stojące na sobie cztery figury dinozaurów, cztery krzesła, cztery szklane kopuły. Na zewnątrz zaskakuje oryginalny stos „Mixed media”: stary autobus, na nim minibus, wyżej rower i radio. Wystawa potrwa do 1 września. Symbole bajki braci Grimm znajdują się w wielu miejscach miasta; najsłynniejszym jest oczywiście słynny, oblegany przez turystów, posąg czterech muzykantów wykonany w 1951 r. przez Gerharda Marcksa. Zwierzęcą piramidę zobaczymy na pamiątkach, emblematach, a także w logo Bremeńskiej Informacji Turystycznej.

200 lat Muzykantów z Bremy

Wielkie urodziny

Z okazji dwusetnej rocznicy „Muzykantów z Bremy” przygotowano różne wystawy, odbędą się sympozja (także otwarte z udziałem publiczności), ale przede wszystkim dominować będzie zabawa: przedstawienia, muzyka na żywo, taniec, cyrk, sztuka uliczna, kino pod chmurką, jarmarki i kiermasze, wydarzenia typu flash-mop, pokazy fajerwerków. Plac przed ratuszem i przed katedrą, uliczki wokół rynku, brzegi Wezery wypełnią się muzyką i pokazami scenicznymi. Kulminacją jubileuszu będą BREMINALE od 3 do 7 lipca. Rozpoczną się od koncertu orkiestry Filharmonii Bremeńskiej na placu katedralnym. Nad rzeką staną namioty, na kilku scenach zagrają różne zespoły, a na podświetlanych stoiskach znajdą się regionalne przysmaki i wyroby rzemieślnicze. Z pewnością nie zabraknie piwa, jego tradycja sięga w Bremie XI w. Dziś, oprócz słynnego na świecie browaru Beck’s, są tu jeszcze warzone piwa lokalne. Kto chciałby połączyć muzykę klasyczną z piknikiem – może rozłożyć się w parku Knoops, gdzie w idyllicznej atmosferze od 28 do 30 czerwca zagrają filharmonicy bremeńscy.

Z przytupem

Wiele imprez na trwałe wpisało się w wakacyjny kalendarz Bremy, stanowiąc magnes dla turystów z całej Europy. Przybywają tu m.in. na festiwal cyrku ulicznego La Strada (13 -16 czerwca) oraz na festiwal marynistyczny (2 – 4 sierpnia). Wyjątkowo zapowiada się 30. edycja Bremeńskiego Festiwalu Muzycznego (24 sierpnia -14 września). W programie wiele koncertów zarówno w Bremie, jak i w oddalonym o 60 km nadmorskim Bremerhaven (oba miasta tworzą najmniejszy kraj związkowy w Niemczech). Otworzy go wieczorny koncert na pięknie oświetlonym rynku przed ratuszem.

Brema szczyci się 1200-letnią historią, ma wiele atrakcji, np. ratusz i pomnik Rolanda (na liście UNESCO), 600-letnią winiarnię, stare ulice, oryginalne galerie sztuki, ogród botaniczny, palarnie kawy (to hanzeatyckie miasto ma długą tradycję kawową), centrum edukacyjne Universum, kąpieliska nadrzeczne, tętniące życiem dzielnice, muzea, teatry. Tutejsze świątynie ewangelickie (przede wszystkim katedra św. Piotra) organizują koncerty organowe, chóralne i symfoniczne. Można wybrać się na rejs po rzece, zwiedzać zakłady Mercedesa, bawić się w klubach i dyskotekach.

Najprościej i najwygodniej dostać się do Bremy samolotem; bezpośrednie loty Wizzair z Gdańska. Lotnisko bremeńskie usytuowane jest niedaleko centrum (15 minut jazdy tramwajem!). Informacje: www.bremen.de, www.bremen-tourism.de

Alina Woźniak


IT&CMA