26 wypraw śladami legend Mazowsza

26 wypraw śladami legend Mazowsza

Znaleźć przewodnik po atrakcjach turystycznych – to proste. Ale znaleźć przewodnik po starych legendach wyszperanych wśród zakamarków historii, w dodatku z tłumaczeniem dla na język migowy – to już duże wyzwanie. Zapraszamy na baśniowe trasy!

Trasa śladami legend podzielona jest na 26 etapów trasą wiodącą od dawnej ziemi radomskiej i historycznej Małopolski przez dolinę Wisły i Urzecze oraz zieloności Garwolina i Puszczę Kampinoską. Sięga aż po Kurpie i Mazowsze północne, od wschodnich kresów województwa aż po sady Grójecczyzny. Jest  i mały skok w bok, do województwa łódzkiego. Tam narodziła się najsłynniejsza na świecie legenda mazowiecka, źródło fabuły jednego z szekspirowskich dramatów.

Snująca swoje opowieści Magdalena Walusiak podąża tropem mazowieckich legend, niezwykłych opowieści. Ich bohaterami często są postaci historyczne – mazowieccy książęta, polscy królowie, święci i wojownicy. A także zwyczajni ludzie – bartnicy, myśliwi, rybacy i oryle. Są też baśniowe stwory, często związane z rzekami: utopce, wodnice i rusałki. Czasem trafi się dziwny zwierz, jak jednorożec czy król żmij, czy kogut pilnujący skarbu. W każdej z wypraw są piękny i niejednorodny mazowiecki krajobraz,  historia tego regionu i jego miejscowości.

Śladami legend Mazowsza to 26 wpraw, zebranych, zredagowanych, opatrzonych ilustracjami i zaprezentowanych przez redaktor Magdalenę Walusiak.  Na język migowy przełożyła je Bernarda Kinova. Projektowi zrealizowała MROT.

Więcej informacji o projekcie oraz linki do wszystkich 26 wypraw można znaleźć pod adresem: https://modanamazowsze.pl/26-wypraw-sladami-legend-mazowsza/


Zima w Dolinie Słońca!