50 lat krakowskiego lotniska

Krakowskie lotnisko obchodzi w tym roku 50-lecie swojej działalności. Przeszło ono drogę od małego, wyłącznie wojskowego portu lotniczego, wchodząc w dwudziesty pierwszy wiek jako największe lotnisko regionalne w kraju.

Dzisiejszy sukces Kraków Airport zawdzięcza w dużej mierze zmianom polityczno – gospodarczym. Gdy Polska przystąpiła do Unii Europejskiej, nastąpiło otwarcie przestrzeni powietrznej i wejście tanich przewoźników. Ale najważniejsze dla sukcesu krakowskiego lotniska jest otwarcie na przyszłość przy jednoczesnym czerpaniu z doświadczeń wielu specjalistów, od pięćdziesięciu lat budujących najwyższe standardy obsługi przewoźników i pasażerów.

Początki krakowskiego lotniska datują się na 1964 r. kiedy władze wojskowe udostępniły 10 ha terenu na potrzeby przyszłego, cywilnego użytkownika oraz udzielenie pozwolenia na korzystanie z urządzeń lotniskowych. W tym też roku odbyło się lądowanie pierwszego rejsowego samolotu Polskich Linii Lotniczych LOT.

W 2013 r. w 49 roku swojej działalności Kraków Airport obsłużył rekordową liczbę 3 647 616 pasażerów. Bieżący rok to czas jubileuszowych obchodów.

Kraków Airport wraz z firmami partnerskimi zaprasza do świętowania swojego okrągłego jubileuszu.

Inauguracja obchodów odbyła się dziś tj. 28 lutego na Terminalu T1 krakowskiego lotniska. Towarzyszyło jej otwarcie okolicznościowej wystawy, konkursy dla pasażerów, bezpłatne wycieczki po lotnisku pod hasłem „50 lat krakowskiego lotniska” oraz oferta zniżkowa w wybranych punktach handlowych

9 marca, godz. 10:00-14:00 w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie odbędzie się sesja naukowa „50 lat krakowskiego lotniska”.

W dniach 1-15 marca na Krakowskich Plantach można będzie oglądać plenerową wystawę archiwalnych zdjęć.

JEN