500. urodziny Hawru

500. urodziny Hawru

Od 27 maja do 5 listopada, normandzkie miasto portowe będzie obchodziło swoją 500. rocznicę powstania pod hasłem „Une été au Havre” – „Lato w Hawrze”.

W programie mnóstwo spektakli i oryginalnych wystaw. W całym mieście instalacje artystyczne będą podkreślać urodę wyjątkowej spuścizny architektonicznej. W Hawrze znajduje się wiele szczególnych budowli, takich jak powojenne budynki projektu Auguste’a Perreta wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, Volcan Oscara Niemeyera, czy pływalnia Les Bains des Docks.

Najważniejsze wydarzenia:

Magnifik Parade i koncert otwierający
Obchody rozpoczną się 27 maja wielką paradą, w której uczestniczyć będzie ponad 200 osób w niezwykłych przebraniach. Magnifik Parade wprawi wszystkich w odpowiedni nastrój przed koncertem, który rozpocznie się o godzinie 20.30 na plaży. Na wielkiej scenie ustawionej specjelnie na tę okazję zobaczyć będzie można między innymi zespół La Femme, Electro Bamako i Catherine Ringer, którzy rozpalą tłumy!

Słynne Géants
Od 7 do 9 lipca po ulicach Hawru spacerować będą słynne ogromne marionetki teatru ulicznego Royal de Luxe.

Grandes Voiles du Havre
Dd 31 sierpnia do 3 września w Hawrze będzie można podziwiać największe żeglowce świata.

Największe wystawy:

Pierre i Gilles
Od 27 maja do 20 sierpnia w MuMa (Muzeum Sztuki Nowoczesnej André Malraux) będzie można zobaczyć wystawe poświęconą duetowi twórców – Pierre i Gilles.

Impression(s), soleil
W tym samym muzeum, od 9 września do 8 października, zagości wystawa „Impression(s), soleil”, z ponad 30 dziełami inspirowanymi promieniami słońca tańczącymi na Sekwanie. Pośród nich znajdzie się słynny obraz Claude’a Moneta „Impresja. Słońce” wypożyczony z muzeum Marmottan-Monet w Paryżu.

Sztuka na ulicy:

Trzydzieści dzieł sztuki na świeżym powietrzu
Przez 5 miesięcy obchodów w przestrzeni publicznej znajdzie się 30 dzieł artystów francuskich i zagranicznych, takich jak Félicie d’Estienne d’Orves, Julien Berthier czy Vincent Ganivet.

oprac. KK
foto: uneteauhavre2017.fr