TTG Polska Dziennik Turystyczny

770 bezpłatnych biletów na 770-lecie Kopalni Soli Bochnia

Kopalnia Soli w Bochni

770. gości będzie mogło skorzystać z bezpłatnego zwiedzania zabytkowej kopalni soli w Bochni (woj. małopolskie), która obchodzi jubileusz 770-lecia. Wejściówki czekają na chętnych 24 lipca, w święto patronki górników solnych Świętej Kingi.

W ramach dnia otwartego turyści będą mogli bezpłatnie zwiedzić trasę turystyczną z podziemną ekspozycją multimedialną lub zjechać na pobyt do komory Ważyn. Zaplanowano też specjalną turę zwiedzania dla osób niepełnosprawnych i mających problemy z poruszaniem się.

Zjazdy do kopalni w ramach dnia otwartego odbywać się będą we wtorek 24 lipca 2018 r. od godziny 15:00 do 19:00.

Jak zdobyć bezpłatne bilety?

Bezpłatne wejściówki będzie można zdobyć na kilka sposobów. Pula 250 biletów będzie rozdawana w Biurze Obsługi Turystycznej przy ul. Campi 15 w poniedziałek 16 lipca od godziny 17.00. Jedna osoba może odebrać maksymalnie cztery bilety.

Pula 250 biletów będzie możliwa do zarezerwowania telefonicznie pod numerem telefonu +48 14 615 24 69 we wtorek 17 lipca od godziny 9:00. Jedna osoba może zarezerwować maksymalnie cztery bilety.

220 biletów będzie do zdobycia w środę 18 lipca na oficjalnym profilu na Facebooku kopalni. Instrukcja jak je otrzymać zostanie opublikowana na profilu 18 lipca o godz. 9:00. Ponadto 50 biletów trafiło do słuchaczy Radia Profeto, które na żywo transmitować będzie niedzielną mszę z podziemnej Kaplicy Świętej Kingi.

Kopalnia w Bochni

Początki kopalni soli w Bochni datowane są na rok 1248, kiedy podczas pogłębiania studni solankowych po raz pierwszy w Polsce odkryto sól kamienną. Do wydobywania soli w bocheńskiej kopalni stosowano pionierskie i unikatowe techniki górnicze.

W 1981 r. kopalnię wpisano do rejestru zabytków. W latach 90. zeszłego wieku rozpoczęła ona działalność turystyczną. Strefę zabytkową stanowią trzy szyby, w tym najstarszy w Europie działający nieprzerwanie od 1251 r. szyb Sutoris, oraz dziewięć poziomów usytuowanych pod powierzchnią terenu.

W czerwcu 2013 r. kopalnia w Bochni razem z wielickim Zamkiem Żupnym została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W ten sposób razem z kopalnią soli w Wieliczce, która w rejestrze znajduje się od 1978 r., na liście UNESCO jako „Królewskie Kopalnie Soli w Wieliczce i Bochni” znalazły się wszystkie trzy obiekty związane z historycznym wydobyciem soli w Małopolsce.

źródło: PAP / Rafał Grzyb
foto: Łukasz Zandecki / Agencja BE&W

Podziel się tą wiadomością ze znajomymi:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *