TTG Polska Dziennik Turystyczny

Afrykańska przyroda w niebezpieczeństwie. Pandemia COVID-19 zwiększyła skalę kłusownictwa

Źyrafa na afrykańskiej sawannie
Fot. Unsplash

Ochrona dzikiej przyrody w Afryce jest przedmiotem szczególnej troski, zwłaszcza ze strony branży turystycznej.

Dlatego Afrykańska Rada Turystyki (ATB) zorganizowała publiczne wspólne seminarium internetowe z firmą Polar Projects, aby spróbować znaleźć odpowiedź na pytanie, jak chronić dziką przyrodę na kontynencie. Wzięli w nim udział eksperci, którzy wyrazili swoje zaniepokojenie eskalacją przypadków kłusownictwa i aktów wandalizmu wymierzonych w dziką przyrodę w Afryce.

Dr Taleb Rifai z Afrykańskiej Rady Turystyki (ATB) powiedział, biorąc pod uwagę jej bogate zasoby turystyczne i ludzi, Afryka jest skarbem samym w sobie. Dodał, iż celem ATB jest uczynienie z Afryki „jednej siły”, która uczyni ten kontynent najlepszym miejscem turystycznym na świecie.

Gość honorowy wydarzenia i prezes African Tourism Board, Alain St.Ange zaznaczył z kolei, że Afrykanie powinni być dumni z bogatych zasobów swojego kontynentu, w tym dzikiej przyrody. – Afryka musi wykorzystać Dzień Afryki, aby chronić to, co mamy i pomyśleć o tym, jak dumni jesteśmy z naszego kontynentu – podkreślił St.Ange.

– Mój apel do Afryki: bądźmy dumni z tego, co mamy w Afryce – powiedział St. Ange, były Minister Turystyki i Kultury Republiki Seszeli. Zauważył, że pandemia COVID-19 negatywnie wpłynęła na turystykę w Afryce. W tym samym czasie afrykańskie rządy ciężko pracują, aby walczyć z kłusownictwem w obliczu trudności gospodarczych spowodowanych spadkiem dochodów z turystyki. – Współpracujmy z naszymi rządami na rzecz ochrony dzikiej przyrody i przyrody, a następnie zniechęcajmy do kłusownictwa – powiedział St. Ange.

Dzikie zwierzęta przyciągają turystów

Theotimos Rwegasira z Tanzania Anti-Poaching Unit powiedział, że dzikie zwierzęta są głównym motorem turystyki w Tanzanii i głównym magnesem dla turystów odwiedzających to afrykańskie państwo. Rwegasira zauważył, że 80 proc. turystyki w Tanzanii opiera się na jej zasobach przyrodniczych, tworząc bezpośrednio i pośrednio ponad 1,6 miliona miejsc pracy. Jednak kłusownictwo niekorzystnie wpłynęło na turystykę w Tanzanii i innych krajach Afryki ze względu na utratę wielu zwierząt. Podkreślił, że Tanzania walczy obecnie z przestępczością zorganizowaną skierowaną przeciwko dzikiej przyrodzie, w tym z kłusownictwem poprzez zmiany w prawie i utworzenie jednostki paramilitarnej, która jest obecna we wszystkich parkach dzikich zwierząt.

Przewodniczący African Tourism Board Cuthbert Ncube powiedział, że kłusownictwo jest solą w oku dla ochrony afrykańskiej przyrody, ponieważ syndykaty kłusownicze na kontynencie i poza nim działają sprawnie, osłabiając rozwój turystyki w Afryce. Zauważył, że szereg baronów stoi za kłusownictwem w Afryce, sponsorując kłusowników ciężką bronią i pieniędzmi. – Namierzamy kłusowników pieszych, zostawiając w spokoju baronów – zauważył prezes ATB.

Z drugiej strony, Ncube podkreślił, że zaangażowanie społeczności afrykańskiej ma kluczowe znaczenie dla zachowania i ochrony dzikiej przyrody, umożlwiający bezpośrednie interwencje oraz podział korzyści między społecznościami i instytucjami zajmującymi się ochroną przyrody. – Złóżmy razem ręce. Afryka powinna zjednoczyć się w walce z kłusownictwem – podsumował przewodniczący ATB.

Podziel się tą wiadomością ze znajomymi:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *