Afrykarium – 4. cud w świecie ogrodów zoologicznych

Afrykarium Wrocław

Przedstawiciele branży ogrodów zoologicznych dostrzegli Afrykarium i uznali je za 4. cud w świecie ogrodów zoologicznych. Jest to ważne wyróżnieniem ponieważ wrocławskie oceanarium zostało po raz kolejny zauważone przez branżę, a także dlatego, że znalazło się na 4. miejscu, po trzech ogrodach amerykańskich, przed Szwajcarami i Niemcami.

Wrocławski obiekt  wzbudził zainteresowanie już na etapie oficjalnej prezentacji planów na powstanie. Jest to bowiem pierwsze na świecie oceanarium poświęcone faunie jednego kontynentu – tu: Afryce, co uznano to za innowacyjny i odważny pomysł. Inne oceanaria prezentują zazwyczaj faunę kilku kontynentów w jednym obiekcie. Doceniono również architekturę Afrykarium i rozwiązania technologiczne – głównie nowatorskie dzięki modyfikacjom zastosowanym pod kątem stworzenia idealnych warunków życia dla zwierząt, które uzyskano dzięki współpracy i doświadczeniu zagranicznych ogrodów oraz stałemu dialogowi z opiekunami zwierząt, którzy najlepiej znają potrzeby swoich podopiecznych.

Warto również podkreślić, że branża ogrodów zoologicznych od ponad 30 lat ulega dużym zmianom. W ich efekcie funkcja rozrywkowa schodzi na drugi plan, ustępując ochronie gatunkowej zwierząt i edukacji ekologicznej. Oczywiście udostępnianie ekspozycji zwiedzającym jest i pozostanie istotne z punktu istnienia oraz zarządzania ogrodami, bo dostarcza środków finansowych na ich utrzymanie. Jednak poza tym liczą się również pieniądze od sponsorów i darczyńców. O ile w USA środki te stanowią duże wsparcie dla ogrodów pozwalając im na większe i częstsze inwestycje oraz większe zaangażowanie w ochronę i edukację, o tyle w Europie czy innych stronach świata, nie są tak znaczne. Odzwierciedleniem jest m.in. ten ranking „nowych cudów świata”, w którym pierwsze pozycje zdominowały amerykańskie ogrody.

Niemniej cieszy wynik Wrocławia, bo potwierdza, że Radosław Ratajszczak (ówczesny dyrektor, dzisiaj Prezes Zarządu) podjął sześć lat temu właściwą decyzję dążąc do zmiany ogrodu miejskiego w spółkę prawa handlowego, a następnie realizując projekt Afrykarium. Potwierdza to również frekwencja, która zapewnia wrocławskiemu zoo pierwsze miejsce wśród biletowanych atrakcji turystycznych w Polce.

oprac. KK
foto: afrykarium.com.pl