TTG Polska Dziennik Turystyczny

AKtywne Muzeum

Muzeum Armii Krajowej im. gen. Fieldorfa „Nila” w KrakowieCo roku większa frekwencja, rekordowe zainteresowanie zajęciami w ramach Bonu Kultury, popularne warsztaty i rekonstrukcje, a do tego ambitne plany wystawiennicze – Muzeum Armii Krajowej im. gen. Fieldorfa „Nila” w Krakowie na stałe wpisało się w krajobraz najaktywniejszych instytucji kultury w województwie małopolskim.

Ubiegły rok zakończył się rekordem frekwencyjnym – muzeum odwiedziło ponad 47 tys. osób. Dla porównania, w 2012 roku było to niespełna 15 tysięcy. Około 20% zwiedzających stanowi młodzież szkolna: to dla niej w dużej mierze przygotowana jest oferta muzeum w ramach Bonu Kultury. Za symboliczną opłatą uczniowie uczestniczący w warsztatach poznawali w ubiegłym roku tajemnice żołnierzy wyklętych oraz wcielali się w rolę młodych konspiratorów. W tym roku najmłodsi mogą poczuć się asami wywiadu, a starsi – w tym dorośli, przekonać się, że „nie tylko bronią walczono”.

Aktywność instytucji proponowana jest hasłem „Muzeum AKtywne”. Tylko w ubiegłym roku odbyło się w nim blisko 50 różnego rodzaju wydarzeń: wystaw, spotkań autorskich, konferencji naukowych, czy konkursów. W tym roku przygotowano 5 tematycznych wystaw czasowych, m.in. „Do broni – wojna i propaganda w plakacie 1939-89” oraz „Z głową bez karabinu – powojenne dokonania żołnierzy AK”.

Muzeum to także miejsce szczególne dla historii Polski: gromadzi blisko 7000 muzealiów oraz ponad 12000 archiwaliów, głównie darów żołnierzy Armii Krajowej i ich rodzin rozsianych po całym świecie, pamiątek historycznych, mających nieraz charakter eksponatów–relikwii.  Aż  11500 tomów znajduje się w zasobach bibliotecznych instytucji.

Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie, wspólna instytucja kultury województwa i miasta, jest jedynym tego rodzaju miejscem w Polsce, upowszechniającym wiedzę o Polskim Państwie Podziemnym i jego siłach zbrojnych.

oprac. Katarzyna Kopeć

Podziel się tą wiadomością ze znajomymi:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *