Amnesty International odrzuca zarzuty Izraela o antysemityzm

Minister ds. strategicznych Gilad Erdan

Minister ds. strategicznych Gilad Erdan

Amnesty International zdecydowanie odrzuciła zarzuty o antysemityzm, postawione przez izraelskich urzędników w odpowiedzi na nowy raport na temat turystyki i nielegalnych osiedli na okupowanym terytorium palestyńskim.

W opublikowanym we wtorek 29 stycznia br. raporcie wezwano cztery główne strony internetowe do rezerwacji online (Airbnb, Booking.com, Expedia i TripAdvisor) do bojkotowania ofert w hotelach, wypożyczalniach i miejscach turystycznych w nielegalnych osiedlach.

Jak donosi „Jerusalem Post” minister ds. strategicznych Gilad Erdan napisał na Twitterze, że Amnesty „stała się liderem antysemickiej kampanii”, opisując nowy raport jako „oburzającą próbę zniekształcenia faktów, odmawiania żydowskiego dziedzictwa i delegitymizacji Izraela”.

W odpowiedzi na uwagi ministra Erdana i innych przedstawicieli władz, Amnesty International stwierdziła, że izraelscy urzędnicy próbują „uciszyć doniesienia o zbrodniach wojennych Izraela na okupowanych terytoriach palestyńskich”. Oświadczenie o antysemityzmie to „rażące podżeganie oparte na kłamstwach, oszustwach i zniekształceniach, które łatwo obalić i które mają na celu odwrócić dyskusję od tego tematu, czyli zbrodni wojennych i naruszeń praw człowieka wobec Palestyńczyków w okupowanych terytoriach”. W oświadczeniu dodaje się, że „Amnesty International sprzeciwiała się wszelkim formom dyskryminacji, rasizmu i przestępstw z nienawiści ze względu na religię, narodowość, rasę, pochodzenie etniczne, płeć, orientację seksualną i tożsamość oraz inne cechy, w tym dyskryminację i antysemityzm wobec Żydów”.

(travelwirenews.com)
foto: Roy Alima


ITB Berlin 2020