Amsterdam wyrzuca Airbnb z centrum miasta

Amsterdam

Od 1 lipca władze Amsterdamu zakazują działalności Airbnb w trzech zabytkowych dzielnicach miasta.

Amsterdam, jedno z najbardziej gospodarczo liberalnych miast na świecie, zdecydowało się na dość radykalny krok – od 1 lipca w centrum miasta nie będzie można tanio wynająć miejsca na nocleg. Wynajem krótkoterminowy zostanie zakazany.

Według agencji Reuters, Amsterdam zakaże wynajem mieszkań przez Airbnb w trzech dzielnicach, które są częścią jego historycznego starego centrum: w Burgwallen-Oude Zijde, Burgwallen-Nieuwe Zijde i Grachtengordel-Zuid.

Jeśli chodzi o inne dzielnice, wynajem będzie możliwy, lecz także w ograniczonym zakresie: lokal będzie mógł być wynajmowany dla turystów tylko przez 30 dni w roku dla grup nie większych niż cztery osoby.

„Ruch turystyczny ma coraz bardziej negatywny wpływ na jakość życia w różnych dzielnicach Amsterdamu” – oświadczyły władze miasta.

Decyzja o wprowadzeniu nowego zakazu wynikała z ankiety przeprowadzonej wśród mieszkańców i lokalnych organizacji, w której 75 procent głosujących poparło zakaz działania wynajmu krótkoterminowego.

Zastępca burmistrza Laurens Ivens dodał, że zakaz może w przyszłości zostać rozszerzony na inne części miasta.

To kolejne z działań, które wprowadziły władze miasta. Od 1 stycznia zakazano zwiedzania dzielnicy czerwonych latarni w zorganizowanych grupach. Zakaz objął także zorganizowane eskapady po okolicznych barach (tzw. pub crawling).

Zmiany mają za zadanie ochronę historycznej dzielnicy De Wallen przed zalewem turystów. Chociaż okolica ma reputację hedonistycznej imprezowni, wielu gości zapomina, że jest to również po prostu dzielnica mieszkalna. Jako że wprowadzony tu w ubiegłym roku system licencjonowania przewodników okazał się niewystarczający, włodarze miasta zdecydowali iść dalej.

źródło: onet
foto: Pexels