Amsterdam: zniknęła ulubiona przez turystów atrakcja

Usunięcie napisu I Amsterdam

Jedna z największych atrakcji turystycznych Amsterdamu przeszła właśnie do historii. Słynny biało-czerwony napis „I amsterdam”, który przez kilkanaście lat zdobił okolice Rijksmuseum, został usunięty. Powód? Nadmiar turystów, których do siebie przyciągał.

To była jedna z najczęściej odwiedzanych i fotografowanych atrakcji w całym kraju. Większość turystów wręcz nie wyobrażała sobie odwiedzić Holandii i nie przywieźć stamtąd pamiątkowej fotografii na tle ogromnego napisu.

Słynny biało-czerwony napis dumnie reprezentował miasto przez 14 lat. Dziennie fotografowany był ponad sześć tysięcy razy. Zdobił plac muzealny między holenderskim muzeum narodowym, Rijksmuseum oraz Van Gogh Museum.

W poniedziałek z samego rana kultowy napis został zdemontowany literka po literce, załadowany na ciężarówkę i wywieziony do magazynu. Nie wiadomo jeszcze, czy zniknął na stałe, czy jest to tymczasowe rozwiązanie.

Władze Amsterdamu argumentują, że kultowy napis stał się nie tyle symbolem samego miasta, co celem masowej turystyki. Jego usunięcie ma być początkiem walki miasta z komercją i nadmiarem turystów.

źródło: gazeta.pl
foto: Travel Wire News


Kongres gospodarczy i targi w Nadarzynie