Bardzo dobre warunki w Bieszczadach – to rzadkość w listopadzie

Bieszczady

W Bieszczadach i Beskidzie Niskim są bardzo dobre warunki do uprawiania turystyki pieszej i rowerowej. – Jest słonecznie i bezwietrznie. Wszędzie panuje doskonała widoczność – powiedział w czwartek ratownik dyżurny bieszczadzkiej grupy GOPR Jakub Dąbrowski.

– W ciągu dnia temperatury powietrza wzrastają do co najmniej 15 stopni Celsjusza, nierzadko przekraczają nawet 20 stopni powyżej zera. Takie sytuacje nie zdarzają się często w listopadzie – mówił Dąbrowski.

Zauważył, że sprzyjająca pogoda sprawia, że „w górach, szczególnie w weekendy, ruch turystyczny jest większy niż zazwyczaj pod koniec jesieni”.

– Jednak planując wycieczkę, trzeba pamiętać, że mimo wysokiej temperatury w dzień, po zapadnięciu zmierzchu jest już chłodno. W związku z tym należy zabrać ze sobą m.in. odpowiednią odzież – podkreślił ratownik dyżurny.

Przypomniał też, że idąc w góry, turyści „zawsze powinni mieć naładowany telefon komórkowy”, a w nim zainstalowaną aplikację „Ratunek”. – Dzięki tej aplikacji łatwiej i szybciej możemy dotrzeć do poszkodowanych – zaznaczył ratownik GOPR.

Wybierający się w góry powinni także pamiętać, że w związku z coraz krótszym dniem wycieczki powinno się rozpoczynać wcześniej. – Zawsze bierzemy ze sobą latarkę. W górach też należy liczyć się z raptownym załamaniem się pogody – zaznaczył Dąbrowski.

źródło: PAP / Alfred Kyc
foto: Thinkstock

Kongres gospodarczy i targi w Nadarzynie