TTG Polska Dziennik Turystyczny

Betonowa granica

Betonowa granica

Nie tak dawno zachęcaliśmy do odwiedzenia naszych czeskich sąsiadów. Dziś kontynuujemy wędrówki po Śląsku Opawskim. Mając w pamięci ostatnią wizytę w niesamowitym Muzeum Śląskim w Opawie docieramy do jednego z jego sześciu oddziałów.

Betonowa granica

Obszar Umocnień Czechosłowackich Hlucin-Darkovicky zainteresuje szczególnie miłośników historii. Ten pierwszorzędny zabytek wojskowo – techniczny jest unikatowym systemem fortyfikacji wybudowanym na terenie byłej Czechosłowacji. Jest to  muzeum na wolnym powietrzu, a  jego program tematyczny składa się z grupy obiektów, które powstały jako elementy linii umocnień granic. Obiekt należy do najciekawszych w Czechach i najlepiej zachowanych w Europie.

Betonowa granica

„Betonowa granica” jak często nazywany jest obszar umocnień zbudowany został w latach 1935-1938. Budowle poddawane były gruntownej renowacji od połowy lat 80. XX wieku. Cały obszar umocnień to lekki budynek wzór 37A, a także trzy bunkry, które podczas wojny należały do morawsko-ostrawskiego odcinka linii ciężkich fortyfikacji. Bunkier MO-S18 „Obora”, bunkier MO-S19 „Alej” i bunkier MO-S20 „Orel”. Głównym obiektem ekspozycyjnym jest bunkier „Alej”, który został zrekonstruowany do stanu z roku 1938. Wszystkie bunkry mają wyposażenie i uzbrojenie. Śląskie Muzeum Ziemskie przy współpracy z armią i miastem Hulczyn co roku organizuje tutaj pokazy walk i techniki wojskowej.

Katarzyna Kopeć

Podziel się tą wiadomością ze znajomymi:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *