Bezgraniczne możliwości turystyki wiejskiej

VI Międzynarodowe Targi Turystyki Wiejskiej i Agroturystyki tradycyjnie odbyły się w Centrum Kongresowym Kielce. Targi stanowią miejsce spotkań ludzi, którzy stawiają na rozwój turystyki wiejskiej. Tegoroczne wydarzenie to 150 wystawców z 4 krajów – Polska, Słowacja, Litwa i Ukraina. Krajem partnerskim była Ukraina, którą reprezentował obwód Winnicki, z którym kielecki region łączy ponad 50-letnia współpraca.

Doskonała atmosfera, towarzysząca targom AGROTRAVEL, jest przepełniona róznymi zapachami i smakami kuchni regionalnej, kolorami strojów ludowych, czarującymi tańcami i śpiewami, uśmiechami i nastrojami wystawców. Uwagę publiczności przyciągają wiejskie, ciepłe klimaty. Wystawcy z pasją starają się wyróżnić swoje stoisko na tle innych, oryginalnymi pomysłami, podkreślając gościnność i otwartość gospodarzy dla turystów. Targi AGROTRAVEL są swoistą przestrzenią, gdzie jest możliwość prezentacji atrakcji wiejskich dla szerokiego grona odbiorców.

Bo tam się chce wrócić…
Podczas konferencji prasowej, w której uczestniczyli: podsekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki  Katarzyna Sobierajska, Tadeusz Nalewajk – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Adam Jarubas – Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Natalia Soleiko – Zastępca Przewodniczącego Rady Obwodu Winnickiego, Tomasz Bugajski – Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego, Andrzej Mochań – Prezes Zarządu Targów Kielce, dużo powiedziano o wadze turystyki wiejskiej i agroturystyki dla Polski. Jako pierwsza, na konferencji, głos zabrała Katarzyna Sobierajska, podkreślając, że duży udział turystyki w Produkcie Krajowym Brutto, powoduje, iż branża turystyczna jest coraz ważniejszym elementem w gospodarce kraju. Wzrasta liczba chętnych do odwiedzania Polski, w 2013 liczba turystów przekroczyła 15 mln. osób.

– Dokonane reformy samorządowe uwolniły energię społeczną w Polsce, ludzie poczuli się gospodarzami własnego kraju – powiedział Adam Jarubas, odpowiadając na pytanie dziennikarzy o rozwoju polskiej wsi. Rzeczywiście wieś i turystyka wiejska, w tym agroturystyka, ciągle się rozwija, odradza i odnawia się. Stale są realizowane projekty modernizacji i unowocześniania tych terenów.

Natalia Soleiko, przedstawiając Ukrainę, była bardzo wdzięczna organizatorom za zaproszenie na targi. Podkreśliła bliskość, wspólną długotrwałą więź, łącząca ukraiński Winnicki i polski Świętokrzyski region. – Jednak Ukraina ma duże problemy około turystyczne, związane z infrastrukturą, drogami. Mając tak świetną ekologię, przyrodę, tradycje, różnorodność terenów warto promować i rozwijać obwód Winnicki na szeroką skalę, wykorzystując przy tym doświadczenie Polski. W dużej mierze liczymy na reformy samorządowe, które dokonają rozwoju i okażą pozytywny wpływ na turystykę wiejską Ukrainy – powiedziała Soleiko.

Kwintesencję turystyki wiejskiej podkreślił Tomasz Bugajski, rodowity mieszkaniec Regionu Świętokrzyskiego. – Nasza dzisiejsza wieś to nie to samo, co było wcześniej. Teraz to wieś kontrastów, dobrobytu, wspaniałych ludzi, to wieś do której chce się wracać- przekonywał. Warto podkreślić tą wypowiedź, gdyż turyści z przyjemnością przyjeżdżaja odpocząć na wieś i głównym celem turystyki jako takiej, jest zadowolenie gości, żeby mieli chęć powrotu i odwiedzin kolejny raz. Turystyka wiejska ze zwględu na różnorodnośc ma w sobie siłę przyciągania i moc oddziaływania na turystów.

Świętokrzyskie pełne wrażeń
Hitem targów była „Odlotowa Kapsuła”, stoisko świętokrzyskiego, które podczas targów oferowało wszystkim chętnym zwiedzanie atrakcji regionu w kinie 5D. Kapsuła zabierała gości na bezpłatną siedmiominutową podróż filmową z efektami specjalnymi. Obok stoiska można było powróżyć sobie u czarownicy Łysicory, albo zagrać w wesołą grę planszową „Świętokrzyskie Jaja”.

Alina Mazewska


Tour Salon 2019