Boeing przejmuje kontrolę nad produkcją cywilnych samolotów Embraer

Embraer i BoeingEmbraer i Boeing podpisali 5 lipca 2018 porozumienie (MoU) w sprawie długo oczekiwanego joint venture między dwoma producentami. Zgodnie z MoU, Boeing przejmie 80% udziałów w JV. Pozostałe 20% udziałów będzie należeć do Embraera.

Joint venture ma być zarządzane przez brazylijski zespół zarządzający. Z Brazylii mają pochodzić prezes i dyrektor generalny. Kontrola operacyjna i zarządzanie spółką będzie należała do Boeinga.

Produkcja cywilnych samolotów komercyjnych Embraer została wyceniona na 4,75 mld dolarów. Osiemdziesięcio procentowy udział Boeinga we wspólnym przedsięwzięciu szacowany jest na około 3,8 mld USD.

Oczekuje się, że Boeing przejmie produkcję samolotów komercyjnych Embraer, podczas gdy produkcja samolotów wojskowych pozostanie w rękach Brazylijczyków. Nie jest wykluczone, że JV nie wchłonie także produkcji samolotów biznesowych ponieważ jest ona konkurencyjna dla Boeing Business Jet.

W podobny sposób zaczęło się partnerstwo Airbusa i Bombardiera, które weszło w życie od 1 lipca 2018 roku. Podobnie jak Airbus przejmuje produkcję samolotów C series Bombardiera tak Boeing przejmie produkcję samolotów Embraer. Boeing użyje modeli samolotów Embraer, do wzbogacenia swojej oferty o mniejsze samoloty, takie jak nowa seria E-Jets, podczas gdy Embraer będzie czerpał korzyści ze współpracy handlowej z Boeingiem.

Wcześniej Boeing wystąpił z ofertą całkowitego przejęcia Embraera, trzeciego co do wielkości producenta samolotów na świecie, ale propozycja została odrzucona przez brazylijski rząd, ponieważ Brazylijczycy uważają, że część wojskowa ma dla Brazylii znaczenie strategiczne.

Perspektywa transakcji joint venture spotkała się z mieszanymi reakcjami wśród brazylijskich prawodawców.

źródło: PRTL