Bombardier dostarczy pociągi Omneo dla SNCF

Bombardier dostarczy pociągi Omneo dla SNCF

Bombardier ogłosił właśnie, ze wyprodukuje kolejne piętrowe pociągi z platformy Omneo dla narodowego przewoźnika SNCF. Tym razem zostaną wyposażone w standardzie intercity.

8-wagonowe zestawy piętrowe zostaną dostarczone dla narodowego przewoźnika SNCF do obsługi przyspieszonych połączeń kolejowych w Regionie Centralnym – Dolinie Loary. 32 piętrowe elektryczne zespoły trakcyjne kosztować będą 375 milionów euro. W 2010 roku SNCF podpisało umowę ramową z Bombardierem na dostawę łącznie 860 pociągów piętrowych, które mają być odpowiedzią na rosnące przewozy pasażerskie.

110-metrowe pociągi, przeznaczone do przewozów międzymiastowych, mają być wyposażone m.in. w 373 wygodne fotele ze zintegrowanym oświetleniem i gniazdkami elektrycznymi w pierwszej i drugiej klasie, oraz pokładowe wi-fi. Inżynierowie Bombardiera mają tak zaprojektować wnętrze, aby było możliwie przestronne i komfortowe. Będą do niego prowadzić szerokie drzwi, przez które wprowadzić będzie można bez problemu wózki inwalidzkie, dziecięce i rowery (maksymalnie zmieści ich się 9).

Ezt mają jeździć z prędkością do 200 km/h na trasach Paryż – Orlean – Tours, Paryż – Bourges i Paryż – Montargis – Nevers. Będą mogły być łączone w zestawy do trzech ezt. Pierwszy ze składów ma zostać dostarczony w 2020 roku, SNCF będzie je odbierać do końca 2022 roku. Pociągi zostaną wyprodukowane we francuskim zakładzie Bombardiera – w Crespin.

– Pasażerowie odkryją zupełnie nowe możliwości podróżowania naszymi pociągami. Z pewnością spodobają się one setkom turystów, którzy co roku odwiedzają przepiękne zamki Doliny Loary – powiedział Laurent Bouyer, prezes francuskiego oddziału Bombardiera.

Dotąd francuskie regiony zamówiły łącznie 373 pociągi Omneo, które mogą wozić pasażerów, w zależności od konfiguracji, w ruchu lokalnym, regionalnym i międzymiastowym.

źródło: rynek-kolejowy.pl


Tour Salon 2019