Boom na wellness w Polsce

Boom na wellness w Polsce

W latach 2013-2015 odnotowano w naszym kraju 1,2 miliona podróży wellness. Nastąpił wzrost o 11,7%. W 2013 roku wartość rynku spa & wellness wynosiła 252 miliony euro. W ubiegłym roku jego wartość oszacowano już na 395 milionów euro.

Podczas drugiego dnia ITB Berlin padło pytanie, czy Polska jest tygrysem na rynku turystyki wellness w Europie Środkowo-Wschodniej? Dariusz Dawidowski, prezes Europejskiej Fundacji Spa, przekonywał podczas „ITB Ekspertenforum Wellness”, że dane z rynku świadczą o ogromnym potencjale naszego kraju w tym segmencie turystyki.

Według eksperta w ciągu ostatnich pięciu nastąpił boom na rynku spa w Polsce. W 2017 r. funkcjonowało 500 hoteli spa, co oznacza wzrost w stosunku do 2013 r. o 200 obiektów. Ponadto są to ośrodki o najwyższym standardzie zaplecza oraz jakości usług. Dla poparcia tego twierdzenia uczestnicy forum mogli poznać najważniejsze inwestycje hotelarskie. Należą do nich: 5-gwiazdkowy Radisson Blue Resorts w Świnoujściu, 4-gwiazdkowt Hotel Arłamów, czy też inwestycje Polskiej Grupy Uzdrowisk i Interferii. Chodzi przede wszystkim o Uzdrowiska Kłodzkie, Uzdrowisko Cieplice oraz Uzdrowisko Świeradów.

Można stwierdzić, że bogaci Polacy kochają spa – wewnątrzkrajowe podróże wellness mają udział na poziomie 93,6% w tym segmencie ogółem. Polskie hotele spa są coraz bardziej popularne wśród klientów zagranicznych. Nie chodzi przy tym tylko o Niemców, którzy tradycyjnie odwiedzają Kołobrzeg i Świnoujście. Przewagą polskiej oferty jest nie tylko atrakcyjna cena, ale również wysoka jakość, innowacyjność oferty i uwzględnienie w niej specyfiki narodowej. Przykładem może być „krowie spa” – masaż ciała przy „wsparciu” krowy. Prezentacja filmu z „krowiego spa” wywołała żywą reakcję wśród uczestników Kongresu.

Atrakcyjność oferty i wzrost wartości rynku są czynnikami, w oparciu o które można prognozować dalszy rozwój tego segmentu. Przewiduje się, że w ciągu najbliższych czterech lat wartość rynku spa w Polsce wzrośnie o 34% i osiągnie 534 miliony euro. Nasz kraj jest więc na dobrej drodze, aby stać się tygrysem na tym rynku.

oprac. Agnieszka i Leszek Nowak, www.2ba.pl
foto: Leszek Nowak


Kongres gospodarczy i targi w Nadarzynie