Brazylia: były prezydent aresztowany

Michel Temer

Były prezydent Brazylii Michel Temer został aresztowany w ramach rozległej akcji zwalczania korupcji.

Temer objął urząd w 2016 r. po odsunięciu z urzędu Dilmy Rousseff – również w pod zarzutem korupcji.

Temer został zatrzymany w swoim domu w Sao Paulo w czwartek rano, a następnie przetransportowany do komendy policji federalnej w Rio de Janeiro przez policyjną grupę zadaniową – podaje brazylijski portal informacyjny Globo. Wydano również nakaz aresztowania byłego ministra energii Moreiry Franco oraz Eliseu Padilhy, która pełniła funkcję ministra cywilnej aeronautyki pod rządami byłej prezydent Dilmy Rousseff.

Według brazylijskiego biura prokuratora federalnego, aresztowanie jest związane z oskarżeniami o łapówki przy budowie elektrowni jądrowej Angra 3. Tymczasem brazylijskie media donoszą, że były prezydent stoi przed dochodzeniem w dziesięciu oddzielnych sprawach. Przynajmniej niektóre oskarżenia są częścią trwającego na szeroką skalę śledztwa kryminalnego znanego jako Operacja Myjnia Samochodowa. Zapoczątkowana akcja przeciw praniu brudnych pieniędzy, została następnie rozszerzona o zarzuty korupcji w kontrolowanej przez państwo firmie naftowej Petrobras. Byli prezydenci Luiz Lula da Silva i Dilma Rousseff zostali również oskarżeni.

Adwokat byłego prezydenta potwierdził jego aresztowanie. Temer doszedł do władzy po impeachmentie Rousseff w 2016 r. i pozostał na stanowisku do 31 grudnia 2018 r. Były przywódca Brazylii został oskarżony o korupcję podczas swojej prezydentury w 2017 r., ale oskarżenia zostały zablokowane przez niższą izbę brazylijskiego parlamentu. Sam Temer wielokrotnie zaprzeczał jakimkolwiek oskarżeniom.

(eturbonews)


IT&CMA