TTG Polska Dziennik Turystyczny

Bruksela: sztuka współczesna i kultura popularna

Centre Wallonie-BruxellesJeszcze do 3 września w Centre Wallonie-Bruxelles w Paryżu można obejrzeć wystawę pt. Bruksela: sztuka współczesna i kultura popularna
Wystawa przywołuje brukselskiego ducha poprzez prace czerpiące zarówno ze współczesności jak i folkloru.

Z wystawy wyłania się subiektywny portret Brukseli, jej kosmopolityzm, surrealistyczny charakter, fakt bycia tyglem narodów, wszystko to w konfrontacji sztuki współczesnej z kulturą popularną. Wystawa wywraca do góry nogami klasyczne kategorie takie jak kultura wysoka czy masowa, norma czy margines.

Zaprezentowane prace są równie zróżnicowane jak maszyna świata zainspirowana Atomium* (Franz Gsellmann), instalacja ucieleśniająca przebudzenie świadomości ekologicznej (Lise Duclaux), instalacje spektakularne i wielokształtne (Charlemagne Palestine, Kendell Geers), fotografie tak bliskie oglądającym wystawę, że stają się przez to uniwersalne i zacierają różnice między życiem i sztuką (Vincen Beeckman, Kurt Ryslavy).

Wystawa przedstawia opowieść, w której ścierają się ze sobą różne wrażliwości a humor i powaga wchodzą w dialog. Jest to zaproszenie do zapoznania się z różnorodnością i unikalnym charakterem tego dwujęzycznego miasta gdzie folklor reprezentuje Manneken-Pis, pucołowaty sikający chłopiec, ucieleśniający radość życia. Miasta kontrastów, które nie przestało szukać odpowiedzi na pytanie o granice rozsądku… Miasto, które nas równie zachwyca, co denerwuje.

*Atomium – monumentalny model kryształu żelaza, powiększony 165 miliardów razy, zlokalizowany w dzielnicy Laeken na przedmieściach Brukseli.

Godziny otwarcia: 10-18 | Weekend: 11-19

Salle d’exposition 127-129 rue Saint-Martin 75004 Paris

Artyści: J. Louis AGAIN, Vincen BEECKMAN, Bernard BOCCARA, Jacques BREL, Marcel BROODTHAERS, Benoît de PIERPONT, Lucien DE ROECK, Marc DIDDEN, Lise DUCLAUX, Frédéric ETIENNE, EVER MEULEN, Christoph FINK, GAL, Pieter GEENEN, Kendell GEERS, Franz GSELLMANN, Jean HARLEZ, Fernand HELLINCKX, Gillis HOUBEN, Frédéric JANNIN & Stefan LIBERSKI (les SNULS), KROLL, Thomas LEROOY, MAREC, Johan MUYLE, Charlemagne PALESTINE, Marie-Françoise PLISSART, Elvis POMPILIO, Jean-Pierre ROSTENNE, Kurt RYSLAVY, François SCHUITEN, STIKSTOF, STROMAE, Pascal TASSINI, Toots THIELEMANS, TOONE, Geert van BRUAENE (le petit Gérard).

Kurator: Carine Fol – Dyrektor artystyczna Centrali dla sztuki współczesnej w Brukseli

Podziel się tą wiadomością ze znajomymi:

Zobacz także:

Jedna odpowiedź

  1. otóż to – jasno /w/ reszcie powiedziane: kosmopolityzm = tygiel narodów = surrealizm = lesbogejowisko = odmóżdżenie = lewizna = pseudo „sztuka”, której ostatecznym wyrazem jest klop z sedesem w galerii „sztuki” zawłaszczonej – jak cała prawie przestrzeń publiczna-sic! – przez kosmopolitycznych czynowników – tak oto ideał kosmopolityzmu sięga wyżyn szamba. Kto mądry, kąpie się w czystej wodzie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *