Centrum Krynicy w nowoczesnej odsłonie

Krynica

Realizacja inwestycji na Polanie Janówka dobiegła końca. Ten klimatyczny zakątek Krynicy jest już dostępny dla mieszkańców, turystów i kuracjuszy.

Polana zamieniła się w idealne miejsce na spacer i relaks. Zazieleniła się dzięki nowym nasadzeniom roślin. Powstał reprezentacyjny plac przed pijalnią. Całość oświetlają stylowe latarnie. Ławki w atrakcyjnych formach architektonicznych są wygodne. Przebudowany modernistyczny mostek na potoku Palenica łączy  alejki spacerowe. Odnowiona fontanna nabrała nowoczesnego charakteru.

Ponad 4 mln zł unijnej dotacji pozwoliło na przywrócenie terenom parkowo-spacerowym pomiędzy Pl. Dietla a Pijalnią Jana ich dawnego charakteru. Jak dawniej mają styl reprezentacyjnego salonu uzdrowiskowego. Natomiast altana stanowi niebagatelną atrakcję turystyczną, gdyż jest odtworzeniem pierwowzoru jednej z pierwszych altan w Krynicy-Zdroju.

W zgodzie z tradycją, ale z duchem czasu

Inwestorzy zadbali o przywrócenie historyczno-lokalnego charakteru i klimatu tego miejsca. Przejście na drugą stronę polany prowadzi przez nową pergolę z ażurową ścianą z pionowych elementów z motywami obrazów Nikifora jako stałej ekspozycji. Natomiast w bliskim sąsiedztwie Pijalni Jana stoi miniatura altany. Zbudowano  ją  na podstawie archiwalnych dokumentów i zdjęć miniaturę altany, która została rozebrana w 1923 r.

Uzdrowisko dostępne dla wszystkich turystów

W efekcie odtworzenie reprezentacyjnego salonu uzdrowiskowego na Polanie Janówka dało atrakcyjną przestrzeń spacerową. Korzystają z niej   turyści oraz osoby zażywające kuracji wodnych w Pijalni Jana. Gmina zainwestowała środki unijne również w rozwiązania umożliwiające szersze korzystanie z oferty uzdrowiska – także przez osoby z niepełnosprawnościami. Jest to m.in.: makieta Polany Janówka. Pozwala ona zapoznać się niewidomym i niedowidzącym z dziedzictwem Krynicy-Zdroju. Makietę uzupełnia krótki opis w języku Braille’a. Są tablice informacyjne o Polanie Janówka i najciekawszych gatunkach roślin rosnących w parkowej przestrzeni. Inne tablice stoją w pobliżu  zabytkowej Pijalni Jana oraz pomnika Nikifora Krynickiego. Zawierają one prosty tekst, a także krótkie streszczenie w języku Braille’a.

Nowoczesna odsłona Polany Janówka – historycznego salonu Krynicy kosztowała niemal 6 mln zł.