Chiny: luksusowy hotel w starym kamieniołomie

Chiny: luksusowy hotel w starym kamieniołomie

Unikatowy hotel ukryty w nieużywanym kamieniołomie Shenkeng w Chinach otworzył w czwartek swoje drzwi dla zamożnych gości.

Uniknięcie zalania starego kamieniołomu o głębokości 88 metrów było jednym z głównych wyzwań dla inżynierów projektujących jedyny w swoim rodzaju 336-pokojowy hotel Intercontinental Shanghai Wonderland – części wartego 288 milionów dolarów projektu, który obejmuje również park rozrywki.

Hotel, będący jednym z coraz większej liczby śmiałych projektów architektonicznych powstających w Państwie Środka, przytulony jest do pionowej ściany kamiennego wyrobiska, oferując gościom widok na jezioro i szum kaskady sztucznego wodospadu.

17-piętrowy hotel w dawnym kamieniołomie leży około godziny jazdy samochodem z centrum Szanghaju, a ceny za pokój zaczynają się od 3394 juanów (ok. 1900 zł).

Jedna z kondygnacji apartamentów hotelu znajduje się poniżej poziomu wody, a widok z ich okien wgłąb zalanej niecki kamieniołomu został uatrakcyjniony wbudowanymi akwariami z rybami.

Nietypowość projektu sprawiła, że inżynierowie spotkali się z nieoczekiwanymi problemami. Na przykład przed rozpoczęciem budowy w 2013 r. obfite opady deszczu spowodowały, że pobliska rzeka zaczęła się przelewać do kamieniołomu, wypełniając go do połowy. Coś takiego nie mogło się powtórzyć po rozpoczęciu budowy, dlatego wcześniej zbudowano odpowiednie wały wokół krawędzi niecki skrywającej budowlę. Dodatkowo system pomp reguluje na bieżąco poziom wody.

źródło: AFP
foto: Johannes Eisele / AFP


Kongres gospodarczy i targi w Nadarzynie