CNN wysoko oceniło Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie

5718_d

W rankingu najciekawszych muzeów lotniczych świata, opracowanym przez amerykańską telewizję CNN, Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie zajęło ósme miejsce wśród 14. najlepszych tego typu placówek na świecie.

Pierwsze miejsce w rankingu CNN zajęło Smithsonian National Air & Space Museum w Waszyngtonie. Na drugiej pozycji uplasowało się Imperial War Museum w Duxford w Wielkiej Brytanii, a ma trzecim miejscu – National Museum of the US Air Force w stanie Ohio.

Muzeum Lotnictwa Polskiego zdystansowało m.in. tak renomowane placówki muzealne, jak kanadyjskie Muzeum Lotnictwa i Kosmosu z Ottawy (10. miejsce) czy rosyjskie Centralne Muzeum Sił Lotniczych w Monino (13. miejsce).

A oto ranking 14 najlepszych muzeów lotnictw na świecie według CNN:

1. Smithsonian National Air & Space Museum (Waszynton, USA)
2. Imperial War Museum w Duxford (Zjednoczone Królestwo)
3. National Museum of the US Air Force (Ohio, USA)
4. Future of Flight Aviation Center and Boeing Tour (Waszynton, USA)
5. Muzeum Lotnictwa i Astronautyki Le Bourget (Francja)
6. Państwowe Muzeum Lotnictwa Ukrainy (Kijów)
7. Pima Air & Space Museum (Tucson, Arizona, USA)
8. Muzeum Lotnictwa Polskiego (Kraków)
9. Chińskie Muzeum Lotnictwa (Pekin)
10. Kanadyjskie Muzeum Lotnictwa i Kosmosu (Ottawa, Kanada)
11. Red Bull Hangar-7 (Salzburg, Austria)
12. Royal Flying Doctor Service Museum (Alice Springs, Australia)
13. Centralne Muzeum Sił Lotniczych Federacji Rosyjskiej (Monino, Rosja)
14. Muzeum Lotnictwa w Palm Springs (Kalifornia, USA).

Zdaniem Krzysztofa Radwana dyrektora krakowskiego muzeum, placówkę doceniono za ogromny  i wszechstronny zbiór m.in. maszyn z okresu zimnej wojny, ciekawie prowadzoną kolekcję silników lotniczych, a także położenie na terenie jednego z najstarszych lotnisk w Europie. Zbiory liczą ponad 240 samolotów, szybowców, śmigłowców, ponad 140 silników lotniczych i zestawy rakietowe.

Powstałe w 1963 r. Muzeum Lotnictwa Polskiego jest jedną z największych tego typu placówek w Europie. Chroni ono i prezentuje polskie oraz światowe dziedzictwo lotnicze.

Zajmuje mały fragment terenu i część obiektów dawnego lotniska wojskowego Rakowice-Czyżyny. Było to jedno z najstarszych, stałych europejskich lotnisk. Założone zostało w 1912 roku dla potrzeb lotnictwa Austro-Węgier.