COVID-19 w Tajlandii: blokada placów budowy może kosztować miasto miliardy

Bangkok, Tajlandia

Fot. Unsplash

Trzydziestodniowe zablokowanie wszystkich placów budowy w Bangkoku będzie kosztować miasto 140 miliardów bahtów – i odbije się na wszystkich łańcuchach dostaw w sektorze budowlanym oraz branży nieruchomości z trudnymi teraz do przewidzenia stratami.

W związku z rosnącą liczbą przypadków zakażeń COVID-19, tajski rząd zdecydował o zamknięciu obszarów, w tym placów budowy w Bangkoku i czterech południowych prowincjach granicznych na 30 dni, począwszy od poniedziałku. Budowy zostały zatem wstrzymane, a pracownicy budowlani nie mogą opuszczać kwater.

Zdaniem tajlandzkiej służby zdrowia takie działania wynikają z braku współpracy ze strony zagranicznych pracowników zatrudnionych w budownictwie i w fabrykach. Podobno wymykali się oni na przykład na na targ, roznosząc chorobę.

Czytaj także: Tajlandia od lipca otwiera dla turystów kolejne wyspy>>

Sarun Rojlertjanya, zastępca sekretarza generalnego Tajskiego Stowarzyszenia Budowlanego, powiedział, że straty spowodowane nagłą blokadą w sektorze budowlanym będą większe niż wartość, jaką wniosła ona do PKB. „W grę wchodzą łańcuchy dostaw sektora budowlanego, wielu producentów materiałów budowlanych, podwykonawców i usług transportowych” – powiedział Rojlertjanya.

Każdego roku sektor budowlany wytwarza 8 proc. tajskiego PKB. Jednomiesięczne zamrożenie będzie kosztować 0,66 proc. PKB, czyli około 100 miliardów bahtów z łącznego PKB wynoszącego około 15,7 biliona bahtów w 2020 r.

Czytaj także: Tajlandia otwiera Phuket dla zaszczepionych turystów od 1 lipca>>

Issara Boonyoung, honorowy prezes Stowarzyszenia Przedsiębiorców Mieszkaniowych, powiedział, że jednomiesięczne zawieszenie będzie kosztować około 30-40 miliardów bahtów transferów mieszkaniowych. „Rynek nieruchomości ma 2,8-3-krotny efekt mnożnikowy na gospodarkę” – powiedział.

Piya Prayong, dyrektor generalny największego w kraju dewelopera mieszkaniowego Pruksa Real Estate Plc powiedział z kolei, że jednomiesięczne zamrożenie wpłynie na transfery mieszkań o wartości około 3 miliardów bahtów. Jednym z nich jest projekt condo o wartości 1 miliarda bahtów.


ASEAN Tourism Forum