TTG Polska Dziennik Turystyczny

Czy 1000 plus zachęci Polaków do wakacji?

Plaża - Bałtyk

Jak wynika z przeprowadzonego wśród 8,3 tys. osób badania portalu rezerwacyjnego Travelist.pl – 78 proc. Polaków uważa, że bony wakacyjne to dobry pomysł. Ponad połowa pytanych (54 proc.), którzy deklarowali, że nie mają w planach urlopu, dzięki takiemu świadczeniu, skorzystałaby z wakacji poza domem. Inaczej myślą eksperci Konfederacji Lewiatan – ich zdaniem branżę turystyczną można było wesprzeć łatwiej i taniej.

Przypomnijmy, bon turystyczny o wartości 1000 złotych to wsparcie całej branży turystycznej, ale i samych turystów. Program, którego budżet zaplanowano na 7 mld zł ma być realnym wsparciem dla Polaków w czasie kryzysu i przełożyć się na sytuację branży, która od marca jest w zapaści.

Bon będzie przysługiwał jedynie osobom zatrudnionym w ramach umowy o pracę. Na taki zastrzyk gotówki do wakacji mogą liczyć tylko ci, którzy zarabiają nie więcej niż przeciętne miesięczne wynagrodzenie (w tym roku jest to 5 tys. 200 zł brutto). Bon turystyczny ma być ważny przez dwa lata.

Do tej pory wiadomo, że pieniądze dostaniemy na tzw. kartach przedpłaconych, którymi będzie można zapłacić w biurach podróży, bądź w obiektach noclegowych jedynie za noclegi lub inne powiązane z turystyką usługi takie jak np. usługi przewodnickie. Bon pomoże nam pokryć koszty wypoczynku tylko na terenie Polski.

Portal Travelist.pl zbadał opinie gości hotelowych o rządowym projekcie na bon 1000 plus i sprawdził, jak zamierzają go wykorzystać. Zwróćmy uwagę, że 77 proc. wśród ankietowanych to rodzice.

Czy bon turystyczny 1000 plus to dobry pomysł?

Zdecydowana większość respondentów potwierdza, że ich zdaniem bon to dobry pomysł – 78 proc. badanych. Co więcej, jak wynika z przeprowadzonego badania, świadczenie z 1000 plus skłoniłoby do wyjazdu ponad połowę pytanych (54 proc.), którzy deklarowali, że nie mają w planach urlopu. Ten wskaźnik pokazuje, jak duże znaczenie ma rządowa inicjatywa i jakie przełożenie może mieć na zachowania zakupowe Polaków oraz na kondycję branży, w tym okresie.

Co więcej, zdecydowana większość (74 proc.) respondentów zadeklarowała, iż planuje wykorzystać bon jednorazowo, a to może zasilać branżę efektywniej, niż gdyby korzystać ze świadczenia w rozłożeniu na 2 lata, jak mają umożliwić to przepisy.

Nie wszyscy zadowoleni

W tym roku bon turystyczny sfinansowany będzie w 90 proc. z budżetu państwa, a 10 proc. pokryje pracodawca. Konfederacja Lewiatan ostrzega, iż bon turystyczny zwiększy koszty zatrudnienia, które już wzrosło od początku roku w związku z podniesieniem płacy minimalnej, a obecnie – w związku z zabezpieczeniem pracowników przed zarażeniem koronawirusem. Eksperci Konfederacji uważają, że branżę turystyczną łatwiej i taniej można by wesprzeć, obniżając stawki VAT na usługi turystyczne lub wprowadzając odliczenie od podatku dochodowego całości kosztów przeznaczonych na wypoczynek.

Do kogo powinien trafić bon 1000 plus?

38 proc. ankietowanych potwierdziło, że zgadzają się z tym, iż bon powinien trafiać do rąk najsłabiej zarabiających, a według 34 proc. respondentów bon powinien trafić do rodzin z dziećmi. Co ciekawe, aż 40 proc. deklaruje, że świadczenie powinno trafić w ręce wszystkich Polaków, niezależnie od stanu majątkowego. Wśród ankietowanych znalazły się także głosy, że bon nie powinien trafić do nikogo (8 proc.).

Kto skorzysta z bonów?

Według badań Travelist.pl to rodziny z dziećmi zyskają najwięcej na wprowadzeniu rządowego programu 1000 plus. Ponad trzy czwarte osób, które zadeklarowały, że wyjadą w tym roku na urlop, posiada przynajmniej jedno dziecko. Podobnie prezentuje się odsetek rodziców w grupie wszystkich badanych uprawnionych do otrzymania bonu turystycznego. 83 proc. osób z dziećmi jest zdania, że dopłaci do vouchera i nie zamierza ograniczać swoich urlopowych wydatków jedynie do kwoty tysiąca złotych.

Niewiedza o świadczeniu 1000 plus

24 proc. ankietowanych nie wie, czy jest uprawnionych do uzyskania świadczenia, a co za tym idzie, mogą nie chcieć podjąć decyzji dotyczących wakacji lub odwlec ją w czasie. To z kolei spowoduje, że pieniądze, które miały zasilić branżę w najważniejszym dla niej okresie, czyli sezonie wakacyjnym, trafią do niej później, a zastrzyki będą mniejsze.

Bon turystyczny 1000 plus wpłynął na zainteresowanie

– Od 29 kwietnia, kiedy rząd ogłosił na konferencji prasowej datę otwarcia hoteli, widzimy wyraźny wzrost zainteresowania klientów wyjazdami turystycznymi, przejawiający się w dużo wyższej niż wcześniej liczbie wyszukiwań na stronie Travelist.pl – w ciągu pierwszego tygodnia po konferencji było ich ponad 2 razy więcej. I ta liczba ciągle rośnie. Klienci zainteresowani są głównie najbliższymi terminami wyjazdów, co może świadczyć o tym, że są zmęczeni po okresie przymusowej izolacji w domach i pragną jak najszybciej gdzieś się wyrwać. Aktualnie ok. 90 proc. wyszukiwań dotyczy okresu wakacyjnego. Widzimy też ogromne zainteresowanie wyjazdami nad morze – rezerwacje dla tego regionu stanowią ok. 50 proc. wszystkich rezerwacji. Jest to wzrost o blisko 40 proc. w porównaniu do analogicznego okresu w 2019 r. – informuje Tomasz Piszczako, prezes Travelist.pl.

źródło: Travelist.pl, Konfederacja Lewiatan, Onet
foto: Pixabay

Podziel się tą wiadomością ze znajomymi:

Zobacz także:

3 odpowiedzi

  1. 1000,00 złotych to kolejny absurd. Datek w postaci 1.000,00 złotych biurom podróży nie pomoże – jesli można go realizować tylko na terenie kraju. Dobrze ze biura dostały cokolwiek,. ale to i tak mało, zwazywszy, ze sezon zapowiada się katastrofalnie, a jesien i zima przed nami.
    Troche pochopnie przyznano dofinansowania wszystkim. znamy firmy , które pracowały pracowali i pracują pzrez cały ten trudny okres. Zarabiły bardzo na kryzysie.
    nie miejmy złudzeń, e 1.000,00 złotych do wykrzystania w kraju – biurom nic nie pomoże.
    To bezsensowne rozdawanie pieniędzy.

    1. Małgosiu,
      to nie absurd, ale logiczna decyzja!
      Absurdem byłoby wspomaganie pieniędzmi polskiego podatnika hotelarzy zagranicznych.

  2. O naiwni – bonu turystycznego nie będzie!!!
    Emilka dała d..y, bo nie uzgodniła tego wcześniej z Nowogrodzką 🙁

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *