Czy zapłacimy za jazdę po niemieckich drogach?

Opłaty pobierane by były od początku 2016 roku

Alexander Dobrindt, niemiecki minister komunikacji, chce wprowadzenia opłat za korzystanie z autostrad przez użytkowników samochodów osobowych. Opłaty pobierane by były od początku 2016 roku i miały by one dotyczyć kierowców zagranicznych. O swocih planach poinformował w wywiadzie dla dziennika „Frankfurter Allgemeine Zeitung”.

Jednocześnie minister zapowiedział, że od 1 października 2015 roku obowiązkiem opłat zostaną objęci kierowcy ciężarówek o masie powyżej 7,5 tony. Obecnie obowiązek ten dotyczy samochodów ważących więcej niż 12 ton.

W planach jest też objęcie od 1 lipca 2018 roku systemem opłat wszystkich dróg krajowych na terenie Niemiec o łącznej długości 40 tys. kilometrów.

Resort komunikacji szacuje, że dzięki planowanym zmianom do kasy państwa mogło by wpłynąć blisko dwa miliardy euro. W przyszłości rząd chce inwestować w rozbudowę infrastruktury 12 mld eurorocznie.

Alexander Dobrindt poinformował, że prowadzi rozmowy z przedstawicielami Austrii i Holandii. Politycy tych państw zagrozili zaskarżeniem decyzji o opłatach. Czy Bruksela uzna planowane zmiany, obowiązujące tylko samochody zagraniczne, za dyskryminację obcokrajowców?

RL, foto: Wikimedia/Rolf van Melis