Czy znikną bramki z autostrad?

Autostrada A4 Punkt Poboru Opłat

Rząd chce, by kierowcy aut osobowych płacili za autostrady w formie elektronicznej. Dzięki temu znikną długie korki przy punktach poboru opłat. Elżbieta Bieńkowska, wicepremier i minister infrastruktury twierdzi, że prace nad zmianami mogą potrwać kilkanaście miesięcy.

Już ubiegłym roku przygotowano projekt założeń zmian prawnych, a w najbliższych tygodniach ma powstać szczegółowy plan. Rozpoczną się również rozmowy z GDDKiA i koncesjonariuszami poszczególnych odcinków autostrad. Resort konsultować się będzie również z firmami, które są w stanie zaproponować odpowiednie technologie.

– Nie chodzi o to, żebyśmy budowali ileś tysięcy kilometrów autostrad, żeby potem ludzie klęli za każdym razem, że stoją przed bramkami w korkach. To się mija z celem. To na pewno jest temat dla Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju na najbliższych kilka, może kilkanaście miesięcy; na pewno nie na lata – powiedziała Elżbieta Bieńkowska.

Gdańsk Transport Company (GTC), koncesjonariusz A1 Gdańsk – Toruń, zapewnia, że jest gotowe rozmawiać z rządem o wdrożeniu e-myta. Zależy mu na czasie, bo wkrótce musi podjąć decyzję dotyczącą rozbudowy korkujących się placów poboru opłat. Na rząd nie mogła czekać Autostrada Wielkopolska, koncesjonariusz A2 Konin – Świecko, która już rozbudowuje część bramek.

lar, foto: Wikimedia/Ralf Lotys


IT&CMA