Darłowo mocno przyspiesza z inwestycjami w turystykę

Darłowo

Ziemia Darłowska wyrasta na lidera turystycznych zmian na Pomorzu Zachodnim. Nowe inwestycje obejmą budowę kładki na wydmie zachodniej oraz modernizację infrastruktury parku miejskiego i utworzenie Wyspy Łososiowej. Realizację tych przedsięwzięć wesprze Regionalny Program Operacyjny, podobnie jak ocieplenie gminnych szkół i Urzędu Miejskiego w Darłowie. 9 października 2017 r. w Darłowie wicemarszałek województwa Tomasz Sobieraj i burmistrz Arkadiusz Klimowicz podpisali umowy na dofinansowanie tych zadań.

– Od kilku lat staramy się wspierać te działania, które pozwalają coraz mocniej wydłużać sezon. Obie wspierające turystykę inwestycje zdecydowanie uatrakcyjnią pobytu nad Bałtykiem, nie tylko wtedy gdy słońca nie brakuje, ale również wtedy gdy tej pogody nie ma. Nowe kładka to kolejne inwestycje po tym jak Miasto Darłowo pozyskało środki na rekonstrukcję historycznego otoczenia Zamku Książąt Pomorskich. – powiedział Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego Tomasz Sobieraj.

Kładka przyrodnicza nowa atrakcją wydmy zachodniej
Nowy obiekt wykonany będzie w formie ażurowej promenady na palach. Na niej znajdą się zejścia na plaż na plaże, balustrady, podesty widokowe, ławki, dwa infokioski i dwie lunety obserwacyjne. Nowoczesna infrastruktura będzie zarówno atrakcją miasta, ale także pozwoli ochronić cenne przyrodniczo obszary. Realizacja projektu wystartuje już na początku października br. i dobiegnie końca w czerwcu 2018 roku. Jego koszt to prawie 3,3 mln zł. Wsparcie RPO WZ 201-2020 wyniesie ponad 1,8 mln zł.

Park miejski czekają „wyspowo-łososiowe” zmiany
W miejscu służącym mieszkańcom i turystom do odpoczynku wybudowana zostanie kładka piesza na rzeką Wieprzą łącząca tereny rekreacyjne z prawobrzeżną częścią Darłowa. Park wzbogaci się również o kilka rzeźb, monolitycznych figur z drewna przedstawiających „łososia”. Całość dopełnią dwa infokioski, dwie lunety obserwacyjne, kolorowe kompozycje zieleni oraz dwie stalowe konstrukcje map obrazujących Wieprzę. Park po zmianach ma być gotowy w lipcu 2018 roku. Przedsięwzięcie, które ruszy w październiku br. kosztuje prawie 3,9 mln zł. RPO WZ 2014-2020 dołoży ponad 2,1 mln zł.

foto: Vitalis Eichwald / Wikimedia