Diament Afryki

Diament Afryki

W taki sposób artyści z Botswany nazywali i zachwalali swój kraj podczas ceremonii otwarcia 51 edycji ITB. Botswana była krajem partnerskim obywających się niedawno targów berlińskich, które są wiodącymi dla branży turystycznej.

Botswana jest określana jako diament Afryki z tego powodu, że zajmuje trzecią pozycję na świecie pod względem wielkości złóż diamentów (po Australii i Demokratycznej Republice Konga) oraz jest największym na świcie eksporterem nieoszlifowanych diamentów. Teraz Botswana chce stać się turystycznym diamentem tego kontynentu.

Położony w południowej Afryce kraj uczestniczy w ITB od 1983 roku. Swoją prezentację w Berlinie rozpoczął od ceremonii otwarcia, która miała miejsce w CityCube Berlin 7 marca 2017 r. Część artystyczna wieczoru obejmowała tradycyjne tańce i pokaz botswańskich wyrobów artystycznych. Towarzyszyła temu multimedialna oprawa i efekty specjalne. Cały czas wyświetlane były obrazy pokazujące piękno tego kraju. W trakcie jednego z tańców na tancerzy spadł…deszcz. Wieczór zakończył się degustacją kuchni botswańskiej. W menu znalazły się m.in. smażone larwy.

– To był duży zaszczyt, być krajem partnerskim tegorocznych targów ITB – powiedział Tshekedi Khama – minister turystki Botswany. – ITB Berlin, miasto i całe Niemcy przyjęły nas podczas tego wieczoru bardzo ciepło – tak podsumował minister efekty prezentacji swojego kraju podczas ceremonii otwarcia ITB 2017.

Botswana miała swoje stoisko na hali 20. W tegorocznych targach wzięło udział 39 wystawców z tego kraju. Równolegle podczas wszystkich dni targowych na hali 4.1 można było oglądać pokazy tańców oraz prezentację tradycyjnego rzemiosła. Bostwańczycy przekonywali, że ich kraj jest bogaty w atrakcje przyrodnicze, tradycje kulturowe oraz ciepłych i życzliwych mieszkańców, dla których każdy turysta jest ważny.

Botswana przypominała odwiedzającym targi, że jest bezpiecznym i demokratycznym krajem. W ubiegłym roku świętowała ona 50-tą rocznicę uzyskania niepodległości, o czym przypomniał dr Seretse Khama Ian Khama – prezydent Botswany. Kraj stawia na ekologicznie zrównoważony rozwój turystyki i taka jest również jego oferta turystyczna.

Agnieszka Nowak & Leszek Nowak, www.2ba.pl