Dieslem nie wjedziesz do Rzymu

Policjant w Rzymie

Od 2024 roku samochody z silnikiem Diesla nie będą mogły wjeżdżać do historycznego centrum Rzymu – ogłosiła burmistrz Virginia Raggi w wystąpieniu na forum konferencji klimatycznej w mieście Meksyk.

Media przytaczają nagrodzoną brawami wypowiedź burmistrz, zaznaczając, że w Wiecznym Mieście zakaz wjazdu pojazdów z silnikiem Diesla wejdzie w życie rok wcześniej niż w Paryżu.

Raggi opuściła obrady konferencji C40 – Kobiety dla Klimatu w związku z atakiem zimy w Rzymie. Sparaliżował on w poniedziałek ruch drogowy i kolejowy we włoskiej stolicy.

Burmistrz napisała następnie na swym profilu na portalu społecznościowym: „Coraz częściej obserwujemy ekstremalne zjawiska: długotrwałą suszę, jak ma to miejsce w regionie Lacjum, opady, które w ciągu jednego dnia mogą przynieść tyle deszczu ile zazwyczaj w ciągu całego miesiąca albo nietypowe śnieżyce na nizinach, jak te notowane obecnie we Włoszech”.

„Dlatego musimy szybko działać. Razem z innymi wielkimi światowymi stolicami Rzym postanowił zaangażować się na pierwszej linii” – dodała burmistrz. Wyraziła przekonanie, że „jeśli chce się poważnie interweniować trzeba mieć odwagę podejmować zdecydowane kroki”.

„Trzeba zajmować się przyczynami, a nie tylko skutkami” – stwierdziła Raggi.

źródło: PAP
foto: AFP