Dłuższa kwarantanna pasażerów Diamond Princess

Diamond Princess

Japoński minister zdrowia, Katsunobu Kato, potwierdził, że wśród pasażerów statku wycieczkowego Diamond Princess, który aktualnie zacumowano przy wybrzeżu Yokohamy, ponad 450 osób zarażonych jest koronawirusem.

Dwutygodniowa kwarantanna dobiega końca w środę 19 lutego, ale dla ewakuowanych Amerykanów to jeszcze nie koniec. Choć mogą podjąć decyzję o powrocie do kraju, muszą liczyć się z tym, że w Stanach Zjednoczonych będą musieli przejść przez kolejne 14 dni odosobnienia w bazach w Teksasie i Kalifornii. To spowodowało, że niektórzy turyści postanowili na razie zostać w Japonii.

Okazało się także, że wśród 14 powracających zdiagnozowano koronawirusa. Pozwolono im wrócić do domu, ale pozostali pasażerowie samolotu zostali ewakuowani. Amerykańskie władze zaznaczają, że zainfekowane osoby nie miały żadnych objawów.

Dr Anthony Fauci, dyrektor Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych, powiedział, że pacjenci wykazujący minimalne zakażenie a nawet brak objawów mogą nadal przenosić wirusa na inne osoby.

foto: AFP