Dostęp do toalety podczas lotów będzie ograniczony?

Międzynarodowa Organizacja Lotnictwa Cywilnego (ICAO) opublikowała nowe wytyczne. Mówią one, że pasażerowie powinni mieć ograniczony dostęp do toalet, gdy linie lotnicze zaczną ponownie uruchamiać loty.

Według organu ONZ należy przewidzieć jedną toaletę dla załogi. Pasażerowie powinni skorzystać z wyznaczonej toalety na podstawie liczby miejsc siedzących.

Ryanair już powiedział, że zabrania stania w kolejce do toalety. Pasażerowie zmuszeni są prosić załogę o zgodę na korzystanie z toalety.

ICAO twierdzi, że sprzedaż żywności  i napojów powinna być również zawieszona lub ograniczona na lotach krótkodystansowych. Ostatecznie  produkty mogą być sprzedawane, ale  w zapieczętowanych opakowaniach.

Także sprzedaż towarów bezcłowych powinna być tymczasowo ograniczona w ramach szeroko zakrojonych zaleceń dotyczących bezpieczeństwa koronawirusa.

ICAO nie nalegała na zachowanie dystansu w samolotach. Powiedziała jednak, że ​​pasażerowie powinni siedzieć osobno „kiedy pozwala na to zajętość”.

Bagaż podręczny powinien być ograniczony do małej torby na pasażera, którą można schować pod siedzeniem. Gazety i czasopisma należy usunąć.

Komisja zaleca rutynowe czyszczenie wszystkich obszarów lotnisk i samolotów. Pasażerom powinni przechodzić kontrolę temperatury.

Na lotniskach personel powinien mieć odpowiedni sprzęt ochrony osobistej.  Mogą to być ” rękawiczki, maski medyczne, gogle lub osłonę twarzy oraz fartuchy lub fartuchy”.

Pasażerów należy zachęcać do odprawy przed przybyciem na lotnisko i do korzystania z mobilnych kart pokładowych.

Porty lotnicze powinny również korzystać z technologii zbliżeniowej, w tym skanowania twarzy i tęczówki oka, do samoobsługowych zrzutów bagażu, dostępu do różnych kolejek, bramek wejściowych oraz punktów sprzedaży detalicznej i bezcłowej – mówią wytyczne.

– To wyeliminuje lub znacznie ograniczy potrzebę kontaktu z dokumentami podróży między personelem a pasażerami – argumentuje agencja ONZ.

foto: GettyImages