Dzieje i kulturę Mazur poznasz w Ogródku

Dzieje i kulturę Mazur poznasz w Ogródku

„Mazurskie spotkania z historią – Mazury i Mazurzy” to cykl interesujących wykładów, realizowany przez Muzeum Michała Kajki w miejscowości Ogródek, położonej koło Orzysza. Na kolejne z wykładów placówka zaprasza 6, 20 i 27 stycznia 2018 roku.

Michał Kajka (1858-1940) to mazurski poeta ludowy, sławiący piękno ojczystej ziemi, proste życie i tradycyjne wartości. Większość swojego życia artysta spędził właśnie w Ogródku. Od 1968 roku w domu, w którym mieszkał (Ogródek 5), działa poświęcone jego życiu i twórczości muzeum. W październiku ubiegłego roku placówka rozpoczęła realizację cyklu wykładów pod wspólnym tytułem „Mazurskie spotkania z historią – Mazury i Mazurzy”. W ramach cyklu zaplanowano łącznie dziesięć spotkań, które odbywają się o stałej porze (godz.16.00) w sali kominkowej muzeum.

W styczniu 2018 roku przewidziano trzy wykłady. 6 stycznia dr Jerzy Łapo, archeolog z Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie, zaprezentuje temat „Kim byłeś Mazurze? Słów kilka o kulturze i dziejach regionu”. 20 stycznia Sławomir Szymankiewicz, kierownik Muzeum Michała Kajki, omówi „Życie prywatne Michała Kajki na podstawie wspomnień, wierszy i plotek”. 27 stycznia Jacek Foszczyński, nauczyciel historii z Orzysza, opowie o dziejach swojego miasta. Tytuł jego wykładu to: „Historia Orzysza i jego mieszkańców na tle historii Polski od czasów najdawniejszych do końca II wojny światowej”.

Ostatnie spotkania w ramach cyklu odbędą się: 17 lutego (Jerzy Łapo – „Mazurskie podania ludowe okiem archeologa i historyka”) i 3 marca (Adam Rajkiewicz – „Kirchofy, mogiłki, smętarze… Mazurskie nekropolie”). Więcej informacji na temat poszczególnych wykładów można znaleźć na profilu FB Muzeum Michała Kajki w Ogródku.

źródło: Mazury.travel


Tour Salon 2019