TTG Polska Dziennik Turystyczny

Dzień Węgierski na Uniwersytecie Warszawskim

Rok Kultury Węgierskiej26 maja na stołecznej uczelni odbędzie się Dzień Węgierski. Uczestnicy będą mogli wziąć udział w wykładach, konkursach, otwarciu wystawy, a także w koncercie, który odbędzie się na dachu budynku wydziałów lingwistycznych UW. Na wydarzenie zaprasza Katedra Hungarystyki UW oraz Węgierski Instytut Kultury w Warszawie. Dzień Węgierski organizowany jest w ramach Roku Kultury Węgierskiej w Polsce.

Rok Kultury Węgierskiej to doskonały moment dla Polaków, aby poznać bliżej kulturę swoich bratanków. W ramach tego madziarskiego święta organizowanych jest wiele wydarzeń – koncertów, spotkań z pisarzami, wystaw, wykładów i projekcji filmowych, które pokazują różne oblicza Węgier, jednocześnie przypominając o długotrwałej i niezachwianej przyjaźni polsko-węgierskiej. W najbliższym czasie, bo już 26 maja, odbędzie się Dzień Węgierski, który będzie dobrą okazją, by przyjrzeć się madziarskiej kulturze z trochę innej perspektywy u boku największych jej wielbicieli – hungarystów. Wydarzenie to organizowane jest przez Katedrę Hungarystyki Uniwersytetu Warszawskiego we współpracy z Węgierskim Instytutem Kultury w Warszawie.

Dzień Węgierski rozpocznie się o godzinie 11:00 otwarciem wystawy fotografii pt. „Moje Węgry”. Zaprezentowane zostaną najlepsze zdjęcia nadesłane na konkurs skierowany do byłych i obecnych studentów filologii węgierskiej w Polsce. Uczestnicy poznają także laureatów. O godzinie 12:00 odbędzie się konkurs recytatorski twórczości Jánosa Aranya. Wstępem do wydarzenia będzie krótki wykład na temat życia i dzieł tego węgierskiego poety. W rywalizacji wezmą udział krakowscy, poznańscy i warszawscy hungaryści. Odbędzie się również quiz dotyczący znajomości biografii i dorobku Aranya. O godzinie 15:00 rozpocznie się wykład o węgierskiej gastronomii, zakończony konkursem. Na uczestników wydarzenia będzie również czekała degustacja potraw. Ostatnim etapem Dnia Węgierskiego będzie występ zespołu Zoord. Kapela pochodzi z Kecskemétu, ósmego co do wielkości miasta na Węgrzech, położonego na Wielkiej Nizinie Węgierskiej. Kultywuje on tradycje Csangó, grupy etnicznej o rodowodzie pochodzenia węgierskiego, zamieszkującej na terenach pomiędzy pograniczem mołdawsko-rumuńskim, Bukowiną i Siedmiogrodem. W skład zespołu wchodzą: Áron Szilágyi (drumla), Béla Drabant (skrzypce), Krisztián Almási (bębny). Wydarzenie zakończy właśnie potańcówka Csangó.

Dzień Węgierski odbędzie się 26 maja przy ul. Dobrej 55 w Warszawie (budynek wydziałów lingwistycznych UW), II piętro (wystawa i konkursy) + ogród na dachu budynku (występ zespołu i potańcówka). Wydarzenie to wpisuje się w obchody Roku Kultury Węgierskiej 2016/2017 w Polsce.

Podziel się tą wiadomością ze znajomymi:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *