Egipt wprowadza ułatwienia w uzyskaniu wizy

Egipska wiza

Podróżni wybierający się do Egiptu będą mogli teraz ubiegać się o wizę tego kraju przez internet bez konieczności wizty w placówkach konsularnych. Ułatwienie, ogłoszone w niedzielę na targach ICT Expo w Kairze, jest jednym z elementów programu mającego odbudować zaufanie turystów do Egiiptu, nadszarpnięte zamachami terrorystycznymi.

Na oficjalnej stronie egipskiego programu eVisa możemy przeczytać, że ma on na celu uproszczenie procesu uzyskania wizy. Przyspieszy proces składania wniosków wizowych przed podróżą oraz usprawni system kontroli celnej i granicznej po przybyciu do Egiptu.

Do programu kwalifikują się obywatele 41 krajów, w tym Polski. Będą oni mogli ubiegać się o pozwolenia online i otrzymają wizę drogą elektroniczną. Uzyskany dokument będzie uprawniał do jednorazowego wjazdu i 30-dniowego pobytu. Dodatkowo podróżny musi posiadać paszport ważny co najmniej sześć miesięcy od daty przyjazdu do Egiptu. Obecnie wiza jest wymagana dla wszystkich rodzajów wizyt: turystycznych, biznesowych i tranzytowych.

Egipski sektor turystyczny generujący ok. 12 proc. dochodów państwa, w ostatnich latach mocno ucierpiał na skutek odpływu turystów. Główną przyczyną było zagrożenie terrorystyczne, a szczególnie zamach na rosyjski samolot cywilny na półwyspie Synaj w październiku 2015 roku, w którym zginęło 224 pasażerów. Po tym incydencie Rosja i część europejskich krajów zawiesiły połączenia lotnicze z Egiptem. Spowodowało to, że liczba zagranicznych gości z 14,7 miliona w roku 2010 r. spadła do 9,3 mln w roku 2015.

Nowy system wizowy ma być jednym z elementów programu mającego naprawić straty w turystyce. Inne działania to np. kampanie promocyjne kraju za granicą podobne do tej prowadzonej od października br. w telewizji CNN przez egipskie ministerstwo turystyki.

źródło: onet
foto: Shutterstock