„Excentryczny” Ciechocinek

"Excentryczny" Ciechocinek

Jednym z ciekawszych szlaków turystycznych w Ciechocinku jest trasa śladami bohaterów książki i filmu, który został nakręcony w uzdrowisku wiosną ubiegłego roku. 9 lat temu Włodzimierz Kowalewski wydał książkę „Excentrycy”, na podstawie której powstał film o jazzie, wolności i miłości zatytułowany „Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy” w reżyserii Janusza Majewskiego. Główne role zagrali w nim: Maciej Stuhr, Sonia Bohosiewicz i Natalia Rybicka. Na ekranie można podziwiać też plejadę aktorów: Annę Dymną, Wojciecha Pszoniaka, Wiktora Zborowskiego, Magdalenę Zawadzką, Adama Ferencego, Mariana Opanię, Jerzego Schejbala, Władysława Kowalskiego, Mariana Dziędziela. Nie zabrakło też muzyków: Wojciecha Karolaka i Wojciecha Mazolewskiego.

Książka i film wzbudziły zainteresowanie Ciechocinkiem, w którym rozgrywa się akcja. Sami mieszkańcy organizują różne imprezy. Powieściopisarz miał spotkania autorskie, odbyło się głośne czytanie powieści, także spacer szlakiem bohaterów. A ostatnio w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. J. Żernickiego została otwarta wystawa zdjęć słuchaczy Uniwersytetu dla Aktywnych, które powstały podczas kręcenia filmu w uzdrowisku. Na wernisaż przybyli pisarz i reżyser. Następnego dnia razem z Maciejem Stuhrem gościli w Teatrze Letnim. Podczas spotkania dzielili się wspomnieniami na temat powieści i filmu. Jak się okazało, każdy z nich bywał pod tężniami. Włodzimierz Kowalewski od czasów studenckich wpada do Ciechocinka, bywa tu Janusz Majewski, a Maciej Stuhr przyjeżdżał tutaj ze swoimi dziadkami na wakacje. Następnie goście udali się towarzystwie władz miasta na ul. Armii Krajowej, gdzie na Ciechocińskim Deptaku Sław odsłonili swoje gwiazdy. Warto dodać, że w zeszłym roku swoją gwiazdę odsłonił już Wojciech Pszoniak (zagrał stroiciela  fortepianów Felicjana Zuppe), który otrzymał w Gdyni Złote Lwy, a niedawno nagrodę Orła za najlepszą rolę drugoplanową.

Uroczystość, która wiązała się z jubileuszem 125-lecia Teatru Letniego w Ciechocinku, zwieńczył kabaretowy występ Macieja Stuhra gorąco przyjęty przez publiczność. Gościem Ciechocinka był też producent filmu Włodzimierz Niderhaus.

Film lubiany jest nie tylko pod tężniami. Tego lata gościom odpoczywającym przy fontannie „Cosmopolis” w Toruniu, gdzie również kręcony był film, towarzyszyć będzie muzyka swingowa.

Aldona Nocna