TTG Polska Dziennik Turystyczny

Festiwal Mevlany w Konyi

Festiwal Mevlany

W dniach 7-17 grudnia 2019 w mieście Konya odbywa się jedna z najwspanialszych ceremonii duchowych, hipnotyzująca pięknem wirujących derwiszy. Jej celem jest uhonorowanie działalności Mevlany, wielkiego sufickiego poety i mistyka.

Kim był Mevlana?

Mevlana naprawdę nazywał się Mohammad Dżalaloddin. Urodził się w 1207 roku w mieście Balch, które leży na terenie dzisiejszego Afganistanu. Określeniem Mevlana (z jęz. perskiego Moulana, czyli Nasz Pan) nazwali go jego syn oraz przyjaciele. Na Zachodzie Mevlanę nazywa się Rumi, od nazwy ówczesnego państwa tureckiego ze stolicą w Konyi, w której osiadł na stałe. Choć Mevlana żył w XIII w., jako myśliciel należący do nurtu mistycyzmu muzułmańskiego – sufizmu, swoimi dziełami przekroczył granice czasowe. Zawołanie „ Przybądź, kimkolwiek jesteś” to wyraz niezwykle otwartego podejścia do wszystkich, których zapraszał do swojej nauki, nikogo nie dyskryminując. Jest to postawa pełna bezwarunkowej miłości do człowieka i wielkiej tolerancji nie tylko w duchu islamu, ale na miarę głębokiego, ponadczasowego humanizmu.

Kim są Derwisze?

Są to członkowie muzułmańskiego bractwa religijnego o charakterze mistycznym. W życiu kierują się zasadami sufizmu – wypierają się własnego ego, a także dążą do złączenia z Bogiem na drodze kontemplacji. Jednym z najbardziej znanych bractw założonym właśnie przez Mevlanę są mevlewici.

Gdy mówimy o tym bractwie, od razu przychodzi nam na myśl obrzęd sema. To słowo pochodzenia arabskiego oznacza „słuchanie muzyki”. W przypadku melewitów jest to ekstaza w ruchu, a można ją osiągnąć, słuchając muzyki i obracając się wokół własnej osi aż do momentu zatracenia.

Nieodłącznymi elementami tego widowiska są także muzyka oraz gra świateł. Przyglądanie się temu niecodziennemu sposobowi modlitwy wprawia w zachwyt i na stałe zapisuje się w pamięci widzów.

Malownicza sceneria festiwalu

Festiwal ma miejsce w Konyi – mieście położonym w południowej Turcji, które jest ośrodkiem zakonu wirujących derwiszy. Konya jest uważana za jedno z najważniejszych miejsc w całej Turcji. W mieście podziwiać można najstarsze i najbardziej reprezentatywne zabytki kultury seldżuckiej, a centrum miasta stanowi jeden wielki pomnik architektury. Charakterystyczne ze względu na ściany i dach z zielonych płytek, mauzoleum Mevlany jest najbardziej znanym budynkiem w Konyi. Dawne seminarium derwiszów, stanowiące z mauzoleum jeden kompleks architektoniczny dzisiaj służy jako muzeum, w którym można obejrzeć m.in. rękopisy dzieł Mevlany.

(ambt)
foto: Zeynep Yılmazoğlu

Podziel się tą wiadomością ze znajomymi:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *