„Fortepiany Chopina” – wyjątkowa wystawa instrumentów

"Fortepiany Chopina" - wyjątkowa wystawa instrumentówFortepiany historyczne – dlaczego są wyjątkowe? Jakie jest ich brzmienie? Na których z nich grał sam Fryderyk Chopin? Narodowy Instytut Fryderyka Chopina po raz pierwszy zaprezentuje swoją kolekcję instrumentów historycznych oraz ich kopii w Salach Redutowych Teatru Wielkiego – Opery Narodowej.

Pierwsza tego typu prezentacja fortepianów historycznych z kolekcji Instytutu pozwala przekonać się, jak dziewiętnastowieczne instrumenty różniły się od współczesnych, nie tylko pod względem budowy, ale i brzmienia. Interpretacja utworów na dawnych fortepianach to ogromne wyzwanie, zarówno dla wykonawców, jak i słuchaczy. Poznanie różnic między wykonaniem muzyki XIX wieku na instrumencie współczesnym i historycznym pozwala lepiej zrozumieć utwory Chopina oraz odtworzyć jej właściwy kontekst.

W Salach Redutowych pokazane zostaną różnorodne fortepiany historyczne oraz kopie wyrobu producentów, z którymi Fryderyk Chopin miał styczność w różnych momentach swojej muzycznej kariery. Kolekcja Instytutu obejmuje instrumenty francuskich renomowanych marek Pleyel i Erard, brytyjskiej manufaktury Broadwood oraz kopię wiedeńskiego fortepianu Graf. W 2018 roku do tego unikatowego zbioru dołączyła pierwsza na świecie kopia fortepianu Buchholtz: instrumentu, jaki Fryderyk Chopin posiadał w Warszawie, sfinansowana przez PKN Orlen – Mecenasa Instytutu.

Fortepiany można będzie nie tylko zobaczyć, ale i usłyszeć, dzięki dostępnym na wystawie nagraniom oraz w czasie licznych wydarzeń towarzyszących, m.in. podczas spotkania z Paulem McNultym i wykładu prof. Benjamina Vogla z muzyką na żywo.

Wyjątkowym dopełnieniem wystawy będzie pejzaż dźwiękowy – utwór Pawła Mykietyna Parafraza, skomponowany w 2018 roku na zamówienie Instytutu Chopina, przeznaczony na wszystkie prezentowane instrumenty. Projekt ekspozycji przygotował renomowany scenograf – Boris Kudlička.

„Fortepiany Chopina” – Wyjątkowa wystawa instrumentów z kolekcji Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina

  • Sale Redutowe, Teatr Wielki – Opera Narodowa
  • 18 marca – 8 kwietnia 2018
  • Wystawa czynna od godz. 11:00 do 19:30 oraz podczas spektakli
  • Wejście na wystawę: portiernia nr 80 od strony Placu Teatralnego (skrzydło Teatru Narodowego)
  • Wstęp wolny
  • Organizator: Narodowy Instytut Fryderyka Chopina
  • Partner: Teatr Wielki – Opera Narodowa
  • Koncepcja: Stanisław Leszczyński
  • Projekt: Boris Kudlička

Europe-China Economic and Trade Forum
Kongres gospodarczy i targi w Nadarzynie