Four Seasons w Zamku Moszna

Zamek w Mosznej

National Geographic Travel zaprasza do odwiedzania niezwykłego obiektu na Opolszczyźnie, zwanego „Śląskim Disneylandem”. Znajduje się on na liście dziesięciu najważniejszych zamków Europy. Mógłby tutaj zostać otwarty pierwszy hotel sieci Four Seasons.

Dlaczego warto odwiedzić Zamek w Mosznej? Po pierwsze, fascynuje swoją niezwykłą architekturą. Ze swoimi wieżami, których jest 99, przypomina średniowieczne zamczysko. Z epoką tą nie ma on jednak nic wspólnego, ponieważ powstał na przełomie XIX i XX wieku. Zgodnie z legendą, Moszna należała w średniowieczu do Zakonu Templariuszy. Tutaj baśnie i legendy mieszają się z rzeczywistością, a oprowadzający po zamku przewodnicy podsycają nastrój tajemniczości.

Jak z amerykańskiego snu

Zamek w Mosznej to także niesamowita historia przysłowiowej drogi „od pucybuta do milionera”. W tym przypadku od górnika, ponieważ dziadek Franza Huberta von Tiele-Winckler, pomysłodawcy i budowniczego zamku, był górnikiem z Tarnowskich Gór. Po śmierci swojego pana- pracodawcy ożenił się z bogatą wdową po nim, a następnie otrzymał od króla pruskiego tytuł szlachecki.

Jego wnuk wszedł do arystokracji, otrzymując tytuł hrabiowski. Po pożarze odbudował on w 1904 r. zamek. W latach 1911-1913 specjalnie dla cesarza Wilhelma II wybudowano skrzydło zachodnie. Władca Niemiec odwiedzał Franza Huberta podczas polowań. Potomkowie Franza Huberta mieszkali w Mosznej do 1945 r., kiedy uciekli do Niemiec przez Armią Czerwoną.

Obiekt nie został zniszczony. Jego powojenna historia układała się rozmaicie. W latach 1972-2013 działał w nim szpital dla nerwowo chorych. Zamek będący obecnie własnością samorządu wojewódzkiego przeznaczono na cele noclegowo-gastronomiczno-konferencyjne. Ofertę uzupełnia odnowa biologiczna, lekcje i kolonie dla szkół, sale i plac zabaw dla dzieci, sesje zdjęciowe i imprezy okolicznościowe.

Sal tyle, co dni w roku

Zamek Moszna jest dużym wyzwaniem dla zwiedzających. Oprócz wspomnianych 99 wież znajduje się tutaj 365 komnat, a całkowita kubatura budowli wynosi 65 tysięcy metrów sześciennych. Trzeba również pokonać 640 schodów.

Spółka zarządzająca obiektem oferuje zwiedzanie na różne sposoby. „Ekstremalne zwiedzanie Zamku” obejmuje wieże i podziemia, w tym niedostępną do tej pory kryptę. Chętni mają do pokonania 1 500 metrów, w tym wejście na najwyższą, 35-metrową wieżę. Zwiedzanie Zamku z przewodnikiem prowadzi natomiast przez komnaty, w których mieszkała rodzina von Tiele-Winckler, w tym salę lustrzaną, bibliotekę, galerię, pokój hrabiego i kaplicę. Z przewodnikiem można również wejść na dwie najwyższe zamkowe wieże.

Pod znakiem kwitnących azalii

Zamek i jego park są areną wielu wydarzeń kulturalnych. Jednym z nich jest „Święto Kwitnących Azalii”, które rozpoczyna pod koniec kwietnia sezon kulturalny. W tym roku odbyła się trzydziesta czwarta edycja festiwalu. Teatr Muzyczny Castello zabiera gości w świat operetki na wesoło. Najbliższy koncert odbędzie się w nadchodzący weekend. Aktualnie odbywa się wystawa czasowa „Szlachta śląska – między Śląskiem a Europą” oraz pokazy kina plenerowego.

Wydarzeń i atrakcji jest znacznie więcej, ponieważ Zamek Moszna ma atrakcyjną ofertę na cztery pory roku. Więcej informacji o obiekcie znajduje się na stronie internetowej www.moszna-zamek.pl oraz na profilu facebook.com/zamekmoszna

oprac. Agnieszka i Leszek Nowak, www.2ba.pl
foto: Facebook


Europe-China Economic and Trade Forum
Kongres gospodarczy i targi w Nadarzynie