Gdański tramwaj jeździ po Krakowie

Gdański tramwaj jeździ po Krakowie

Na krakowskie tory wyjechał tramwaj typu Ring pomalowany w barwy gdańskiego przedsiębiorstwa. To już druga taka rekonstrukcja.

Krakowskie MPK wyremontowało tramwaj Ring. –  Jeszcze w latach 80. XX wieku. został on przekazany z Gdańska do Krakowa, gdzie miał być eksponatem ogólnopolskiego muzeum tramwajów – opowiada Mariusz Szałkowski wicedyrektor MPK Kraków. – Do stanu czynnego zabytku pojazd został doprowadzony dopiero teraz. Tramwaj jest pomalowany w barwy „Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego Gdańsk-Gdynia” takie same jakie obowiązywały w latach 50. Odbudowa pojazdu była trudna, z uwagi na brak dokumentacji. Detale wewnątrz pojazdu o odtwarzane były ze zdjęć. W wakacje „gdański” czerwony  tramwaj będzie obsługiwać Krakowską Linię Muzealną.

To już drugi zrekonstruowany tramwaj Ring. Pierwszy odnowiony został w 2016 roku dla Zakładu Komunikacji Miejskiej w Gdańsku (obecnie GAiT). Wraz z innymi czynnymi tramwajami historycznymi można go spotkać podczas przejazdów okolicznościowych oraz, podobnie jak w Krakowie, obsługi linii turystycznych.

Tramwaje Ring były budowane w Gdańskiej Fabryce Wagonów w latach międzywojennych. Regularnie kursowały w komunikacji miejskiej do lat 60.

oprac. KK
foto: mat. prasowe MPK w Krakowie