GIS uruchomił serwis kąpieliskowy

Serwis kąpieliskowyGłówny Inspektorat Sanitarny po raz kolejny uruchomił swój serwis kąpieliskowy. Zawiera on m.in. informacje na temat stanu wody, a także okolicznej infrastruktury.

Sezon kąpieliskowy w wielu miejscach rozpoczął się już 1 czerwca. W związku z tym Główny Inspektorat Sanitarny uruchomił swój serwis sk.gis.gov.pl, który zawiera m.in. interaktywną mapę z wieloma przydatnymi informacjami. Znajdują się na niej wszystkie zatwierdzone polskie kąpieliska (obecnie jest ich 615).

Umieszczone na mapie kąpieliska będą systematycznie pokrywane kolorami. Na razie większość z nich jest szara. Oznacza to, że miejsca te zawierają nadal oceny z ubiegłego roku. W najbliższym czasie zostaną one jednak zaktualizowane.

Gdy przy kąpielisku pojawi się kolor zielony, będzie to oznaka, że w tym miejscu woda jest zdatna do kąpieli. Obecnie kilka z nich jest już oznaczonych na zielono. Ocen stanu wody dokonano tam pod koniec maja tego roku.

Jeśli na mapie pojawi się kolor czerwony, będzie to wyraźny sygnał, że w tym miejscu woda nie nadaje się do kąpieli. Jedną z najpowszechniejszych przyczyn takiego stanu jest zakwit sinicowy. Dochodzi do niego, gdy bakterie te masowo się namnażają. Wówczas woda zmienia swoje zabarwienie (m.in. na szaro-zielony, zielonkawo-brązowy, czerwono-brązowy), a także zapach (często przypomina odór stęchlizny). Wejście do takiego zbiornika może skutkować łzawieniem, wymiotami, gorączką, biegunką, bólami mięśni, a także wysypką.

Istnieją też inne powody pojawienia się koloru czerwonego na mapie. Może to być na przykład wywołane zbyt dużą ilością parafiny na plaży. W ubiegłym roku problem ten pojawił się na kilku kąpieliskach w okolicach Ustki. Po oczyszczeniu zostały one ponownie oznaczone na zielono.

Interaktywna mapa zawiera także inne przydatne informacje. Na przykład te dotyczące początku i końca sezonu kąpielowego w danym miejscu. Dowiemy się z niej także sporo na temat okolicznej infrastruktury – m.in. czy na plaży znajdują się przebieralnie, toalety, pomost lub molo. Sprawdzimy również, czy pracują na niej ratownicy oraz czy można wprowadzać zwierzęta domowe.

źródło: gazeta.pl