Goście z całego świata w Wieliczce

Wieliczka

W 2019 roku Kopalnię Soli „Wieliczka” odwiedziło ponad 1 863 000 gości. Był to kolejny rekordowy rok w historii.

Kopalnia cieszy się niezmiennie dużym zainteresowaniem Polaków, ale również gości z zagranicy, spośród których w 2019 najliczniej przyjeżdżali Brytyjczycy (154 tys.), Włosi (87 tys.), Hiszpanie (84 tys.), Niemcy (79 tys.) i Francuzi (75 tys.). W 2019 roku solnymi szlakami wędrowało o 7 % turystów więcej niż rok wcześniej.

Kopalnię można zwiedzać przez 12 miesięcy, niezależnie od pogody. Wyjątkowe wydarzenia i realizacje, naukowe spotkania czy festiwale, wreszcie akcje społeczne to już w podziemnej Wieliczce codzienność. Uniwersalność wielickich komór sprawia, ze raz są miejscem koncertu noworocznego czy muzyki klasycznej, drugi plenerem filmowym, a innym razem bokserskim ringiem czy oprawą eleganckiego balu.

W oddaleniu od turystycznych szlaków, z dobroczynnej mocy soli korzystają kuracjusze. Uzdrowisko Kopalni Soli „Wieliczka” w roku ubiegłym przyjęło ponad 6,3 tys. kuracjuszy (pobyty lecznicze, leczenie uzdrowiskowe, programy profilaktyczne). Zdrowie w podziemiach zabytkowej kopalni odzyskiwali nie tylko Polacy, ale także m.in. pacjenci z Chin, Kanady, Szwajcarii, Izraela, Ukrainy.

PRW
foto: R. Stachurski