TTG Polska Dziennik Turystyczny

Goût de France – promocja gastronomii francuskiej

Goût de FranceLaurent Fabius, minister Spraw Zagranicznych i Rozwoju Międzynarodowego Francji, i Alain Ducasse, francuski kucharz o światowej sławie, postanowili wprowadzić w życie wielki projekt, mający na celu promowanie francuskiej gastronomii na świecie. 19 marca 2015 r. w 1500 restauracjach na 5 kontynentach najlepsi szefowie kuchni oraz restauratorzy będą serwować kolację à la française we wszystkich zakątkach świata, podczas gdy Ambasadorzy Francji zaproponują wybranym gościom wykwintne menu w swych rezydencjach. Organizatorzy pragną, by ten dzień był świętem francuskiej kuchni, pełnej inwencji, żywej i otwartej, a jednocześnie wiernej temu, co rozsławiło ją na świecie: połączeniu jedzenia z przyjemnością, towarzyskim spotkaniem, smakiem wyśmienitych produktów i szacunkiem dla dobrej kuchni.

Podczas prezentacji projektu „Goût de France” („Smak Francji”) lub „Good France”, minister Laurent Fabius powiedział: – Dziedzictwo Francji to wina, to kuchnia… francuski posiłek jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO od 2010 r….. jest to dziedzictwo, które powinno owocować, i które należy rozsławiać. Alain Ducasse opisał zaś francuską kuchnię jako „kuchnię, która ewoluowała ku lekkości w harmonii ze swym otoczeniem”, według niego charakteryzuje się ona „szczodrością, chęcią dzielenia się z innymi, miłością do piękna i do tego co dobre” i obiecał, że 19 marca stanie się świętem francuskiej kuchni na całym świecie.

Projet został zainspirowany pomysłem Auguste’a Escoffier’a, który zainicjował w 1912 r. „Kolacje Epikura” – to samo menu serwowane tego samego dnia w wielu miastach świata, dla jak największej liczby gości.

Szefowie kuchni będą mogli pochwalić się swoim narodowym kunsztem kulinarnym proponując jednocześnie w swych restauracjach „menu à la française”: francuski aperitif, zimna i ciepła przystawka, danie główne z ryby lub owoców morza, z mięsa lub drobiu, francuski ser, deser z czekoladą, wina i, na koniec, kieliszkiem mocniejszego alkoholu na trawienie. Restauracje same ustalą cenę posiłku. Mile widziane przez organizatorów byłoby przekazanie 5% utargu miejscowej organizacji pozarządowej działającej na rzecz ochrony zdrowia lub środowiska.

Możemy gorąco pogratulować polskim szefom kuchni, którzy zechcieli dołączyć do tego wielkiego projektu. Aż 37 polskich restauracji weźmie udział w „Goût de France”. Polska uplasowała się bardzo wysoko wśród europejskich krajów, tuż za potęgami gastronomicznymi takimi jak Francja i Włochy.

Podziel się tą wiadomością ze znajomymi:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *