HB, FB a może B&B. Czy wiesz, co rezerwujesz w hotelu?

Hotel

Jakie błędy najczęściej popełniamy, rezerwując pobyty w hotelu przez internet i jak się ich wystrzegać.

FB, HB i OV to skróty znane i dużo mówiące osobom często podróżującym i tym, którzy mówią po angielsku. To one decydują, jakie wyżywienie będziemy mieli podczas pobytu w zamówionym hotelu.

Poznaj skróty

Jeszcze niedawno skrót B&B nie był często spotykany, ale obecnie wszyscy wiemy, że pod nim kryje się nocleg wraz ze śniadaniem. Opcja ta świetnie sprawdza się podczas jednodniowych pobytów, lub wtedy gdy planujemy dużo zwiedzać. Ne zawsze jednak jesteśmy świadomi innych oznaczeń odnoszących się do opcji wyżywienia.

Najczęściej spotykane to FB, czyli śniadania, obiady i kolacje.

HB z angielskiego half board, które jest często wybieraną możliwością podczas wakacji i oznacza śniadania wraz z obiadokolacjami.

Zdarzają się także hotele, w których można spotkać się ze skrótem OV oznacza to pobyt bez wyżywienia. Należy wtedy zaplanować posiłki jedzone w mieście, często miejsca bez wyżywienia są wynajmowanymi domami lub apartamentami, w których przyjezdni zatrzymują się na dłuższy czas, dlatego też wyposażane są w aneksy kuchenne.

Nie do odwołania

Rezerwując hotel, zwróć uwagę na to, czy możesz otrzymać zwrot pieniędzy za rezerwację. Część hoteli takich zwrotów nie przewiduje, a w innych anulowania można dokonać w różnych odstępach czasu od planowanego przyjazdu. W niektórych będzie to doba, a w innych 48 godzin. Pamiętaj, że każdy hotel ma inną politykę i nie można zakładać, że dane działanie powtórzy się niezależnie od miejsca, w którym zarezerwowałeś pokój. Dlatego właśnie warto sprawdzić ten warunek przy każdorazowej rezerwacji, ponieważ czasem choroba lub inne wydarzenie losowe może pokrzyżować plany, a ty będziesz w stanie odzyskać część, albo i całość pieniędzy.

Sprawdź wszystko podwójnie

Niezależnie dokąd się wybierasz, sprawdzaj wszystkie informacje o hotelu oraz potwierdzenia, które powinieneś otrzymać, aby na miejscu nie zastać przykrej niespodzianki. Pamiętaj o tym, że aby pokój został zarezerwowany i przygotowany na twój przyjazd, musisz dostać potwierdzenie z numerem rezerwacji. Często zdarza się, że goście hotelowi po otrzymaniu oferty zakładają, że została dokonana i przyjeżdżają na miejsce. Decydując się na hotel należący do sieci pamiętaj żaby dokładnie sprawdzić miasto, w którym się znajduje. Często podobna nazwa może być myląca i pokój faktycznie czeka, ale… w innej części kraju.

foto: Shutterstock


ITB Berlin 2020