Historyczne miasta Jemenu zagrożone zniszczeniem

Shibam

Szesnastowieczne gliniane miasto w Jemenie, które przetrwało wojny jest obecnie zagrożone zniszczeniem z powodu ulewnych deszczy.

Historyczne miasto Shibam położone w muhafazie (prowincji) Hadramaut uważane jest za najstarsze na świecie miasto wieżowców. Jest również wyjątkowym przykładem glinianej architektury Hadramout, która była podstawą wielu starożytnych cywilizacji.

Deszcze nawiedziły kraj od kwietnia do września tego roku, powodując niszczycielskie powodzie. W wyniku ulew ucierpiało wiele innych historycznych miast Jemenu. Teraz potrzebne są pieniądze, aby chronić to miejsce światowego dziedzictwa UNESCO przed całkowitym zniszczeniem.

„Jeśli w przyszłym roku znów będzie tak padać, to nasz dom zawali się na nas. Modlimy się do Boga, by już nie padało tak jak w tym rok”- mówi jeden z mieszkańców stolicy Sana, Ali Mahjaf.

Mahjaf ma również nadzieję, że do czasu zakończenia wojny będzie miał jeszcze dom, który będzie mógł naprawić. „Naprawa wymaga trochę pieniędzy około 300 dolarów, których nie możemy obecnie wydać. Kiedy wojna się skończy, postaramy się to naprawić” – dodaje.

źródło: euronews
foto: Ljuba brank / Wikimedia

 

 


Zima w Dolinie Słońca!