IATA: pandemia spowoduje wzrost zadłużenia linii lotniczych

Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA) ostrzegło, że w drugiej połowie 2020 r. branża lotnicza straci łącznie 77 miliardów dolarów. Stanowi to prawie 300 000 dolarów na minutę.

Jednak mimo powolnego ożywienia turystyki branża lotnicza będzie nadal tracić. W 2021 roku dochody będą zmniejszać się w średnim tempie od 5 do 6 miliardów dolarów miesięcznie.

IATA wezwała rządy do wsparcia branży w nadchodzącym sezonie zimowym dodatkowymi środkami zaradczymi. Środki mają na celu zapobiec zwiększeniu zadłużeń linii lotniczych, które już teraz są na wysokim poziomie. Do tej pory rządy na całym świecie udzieliły wsparcia w wysokości 160 mld dolarów.

„Jesteśmy wdzięczni za pomoc, która ma wspomóc utrzymanie rentowności branży oraz wsparcie milionów miejsc pracy w turystyce. Kryzys jest jednak głębszy i dłuższy niż ktokolwiek z nas mógłby sobie wyobrazić. A początkowe programy wsparcia są na wyczerpaniu” – informuje Alexandre de Juniac, Dyrektor Generalny i CEO IATA.

Wpływ na pogarszającą się sytuacje branży lotniczej ma fakt, że gotówka generowana w szczytowym okresie lata pomaga wspierać linie w miesiącach zimowych. Niestety w tym roku pandemia spowodowała, że linie nie zdołały wygenerować takich środków.

źródło: eTn

foto: pexels


IT&CM Asia and CTW Asia-Pacific 2020
Zima w Dolinie Słońca!