Ile zarabiają biura podróży w Polsce

Turyści

Wśród touroperatorów w Polsce największymi przychodami – przekraczającymi miliard złotych – mogą pochwalić się: Itaka, TUI i Rainbow Tours. Czy upadłość Neckermanna świadczy o złej kondycji branży turystycznej w Polsce?

– Ogłoszenie upadłości przez Neckermanna nie jest przejawem złej kondycji branży turystycznej w Polsce; ta ma się całkiem dobrze – powiedział PAP szef Krajowego Rejestru Długów Adam Łącki. Dodał, że tegoroczny zysk organizatorów turystyki może być wyższy niż w rekordowym roku 2016.

– Jak widać w biznesie nie ma sytuacji absolutnej pewności, kryzysy i upadłości zdarzają się nawet największym. Rzecz w tym, jak zabezpieczony jest system i turyści. Na przykładzie Thomasa Cooka widać bardzo wyraźnie, jak ważne są dobre przepisy zabezpieczające turystów przed takimi zdarzeniami. To, co dotknęło obecnie turystów podróżujących z Thomasem Cookiem, Polacy – nie w takiej oczywiście skali – przeżywali w 2012 roku. Konsekwencją fali ówczesnych upadłości jest stabilizacja polskiej branży turystycznej i wprowadzenie bezpiecznika w postaci Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego – podsumował w rozmowie z Onet Podróże Jarosław Kałucki, rzecznik Travelplanet.pl

Ile zarabiają biura podróży w Polsce

– Od stycznia maleje też zadłużenie biur podróży i agencji turystycznych notowanych w Krajowym Rejestrze Długów. Co prawda w sierpniu i wrześniu nieco wzrosło, ale to raczej sezonowe wahnięcie – ocenił prezes Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej. Jak podał, z informacji płynących z branży turystycznej wynika, że odnotowała ona podczas tegorocznych wakacji blisko 3-proc. wzrost sprzedaży zagranicznych wycieczek.

– Niewątpliwie wpływ na to miał m.in. zimny lipiec, który wypłoszył znad Bałtyku wielu wczasowiczów. Odwoływali oni rezerwacje w hotelach i pensjonatach nad polskim morzem i wykupowali wczasy w ciepłych krajach, korzystając z oferty biur podróży – powiedział. Wiele z nich wycofało wtedy oferty last minute, sprzedając miejsca po normalnej cenie – wyjaśnił.

źródło: PAP
foto: Shutterstock


IT&CM Asia and CTW Asia-Pacific 2020
Zima w Dolinie Słońca!