Indonezja zakazuje pielgrzymki do Mekki

Mekka

Indonezja zapowiedziała, że w tym roku obowiązuje ogólnokrajowy zakaz corocznej islamskiej pielgrzymki do Mekki w Arabii Saudyjskiej. Indonezja wciąż walczy z wirusem COVID-19. Ograniczenia podróżowania obowiązują w całym rozległym kraju wyspiarskim.

W tym roku z Indonezji miało ruszyć do Mekki prawie 250 000 pielgrzymów. „To była bardzo gorzka i trudna decyzja, ale mamy obowiązek chronić naszych pielgrzymów” – powiedział minister spraw religijnych Fachrul Razi.

Arabia Saudyjska nie podjęła jeszcze decyzji, czy tegoroczna pielgrzymka przyciągnie miliony.

Indonezja zastanowiła się nad dopuszczeniem połowy zwykłej liczby, ale uznała ją za zbyt ryzykowną. To cios dla setek tysięcy muzułmanów w całej Indonezji. Zazwyczaj przez wiele lat oszczędzają, aby pozwolić sobie na pielgrzymkę życia. W Indonezji jest kilkuset wyspecjalizowanych biur podróży, które sprzedają tylko pakiety na  pielgrzymkę do Mekki.

Ta decyzja będzie miała negatywny wpływ na flagowego  przewoźnika  Garudę. W ubiegłym roku 10% przychodów Garudy pochodziło z lotów czarterowych na pielgrzymkę Hadżdż. W tym roku było zarezerwowanych 268   dużych grup pielgrzymów do Arabii Saudyjskiej.