Inwestycje turystyczne pod znakiem zapytania

Rower

Miała być kolejną super-ścieżką rowerową w województwie opolskim, biegnącą nieczynną linią kolejową Kędzierzyn-Koźle – Baborów. Miała liczyć pond 15 kilometrów. Z pięciu milionów złotych potrzebnych na jej zbudowanie 3,8 miliona złotych miało pochodzić ze środków unijnych. Nie wiadomo jednak, czy powstanie, ponieważ oferty potencjalnych wykonawców są nawet 2-krotnie wyższe, niż szacowano.

Największe trudności ma Reńska Wieś – gmina miejsko-wiejska w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim, przez którą miała przechodzić ponad połowa ścieżki rowerowej liczącej 15,6 kilometra. Z budżetu gminy przeznaczono na tę inwestycję 2,7 miliona złotych. Tymczasem okazało się, że najniższa oferowana cena wynosiła blisko 5 milionów złotych. Przyczyną są rosnące ceny materiałów budowalnych i wynagrodzeń pracowników.

Władzie gminy, które liczyły na znalezienie tańszego wykonawcy, zmuszone były unieważnić przetarg. Mają jednak pomysł na rozwiązanie problemu: chcą podzielić realizację inwestycji w taki sposób, aby nie obejmowała ją formuła „zaprojektuj i wybuduj”. Na taką zmianę – z uwagi na dofinansowywanie zadania ze środków unijnych – potrzebna jest zgoda Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego.

Gmina nie zamierza zrezygnować z realizacji projektu – jest to projekt partnerski kilku gmin i kłopoty dla pozostałych gmin, co narażałoby całe przedsięwzięcie. Samorząd jest przygotowany na poniesienie wyższych kosztów – Trzeba się będzie pewnie pogodzić z tym, że do tego zadania dołożymy, ale staramy się o to, żeby dopłata była jak najmniejsza i w rozsądnych rozmiarach – powiedział Marian Wojciechowski, wójt gminy Reńska Wieś.

Ścieżka rowerowa ma być jedną z większych atrakcji powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego i szansą na przyciągniecie turystów. Zgodnie z projektem trasa traktu będzie przebiegać malowniczą doliną Odry, jeśli powstanie.

oprac. Agnieszka i Leszek Nowak, www.2ba.pl
foto: Leszek Nowak


Europe-China Economic and Trade Forum
Kongres gospodarczy i targi w Nadarzynie